Mrazivé príbehy z drsného severu

Zomrel autor severských detektívok Henning Mankell

05. 10. 2015
Autor inšpektora Kurta Wallandera už nenapíše žiadny nový príbeh...

Jeden z najlepších a najúspešnejších autorov severských detektívov a tvorca postavy inšpektora Kurta Wallandera. Henning Mankell bol mimoriadne obľúbený aj u slovenských čitateľov, no ďalšie príbehy, žiaľ, nenapíše. Vo veku 67 rokov dnes zomrel – informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na jeho vydavateľa.

Henning Mankell sa narodil 3.februára 1948 v Štokholme, zomrel dnes skoro ráno v Göteborgu. V spánku. Jeho knihy preložili do viac ako 40 svetových jazykov a celosvetový predaj jeho kníh presiahol 40 miliónov výtlačkov.
Vlani v januári Mankell oznámil, že mu lekári odhalili nádor na krku a na pľúcach. Skúsenosť so zákernou chorobou sa premietla aj do jeho poslednej knihy Kvicksand (Tečúci piesok).

Prípady Kurta Wallandera, ktoré boli aj sfilmované, sa odohrávajú v meste Ystad. Toto mestečko sa postupne stalo pútnickým miestom milovníkov detektívok. Prvá kniha zo série Wallander vyšla v roku 1991, Mördare utan ansikte, čiže Vrahovia bez tváre.

Mankell písal aj pre deti, tiež divadelné hry.

Bol krajne pravicovým a protiizraelským aktivistom. Zúčastnil sa na nepokojoch švédskych študentov v roku 1968, istý čas žil v Nórsku, kde podporoval miestnu maoistickú stranu. Žil aj v Mozambiku, kde viedol divadelný súbor. Stále bol aktívni, napríklad v roku 2010 bol na palube jednej z lodí vezúcich humanitárnu pomoc pre palestnícke pásmo Gazy. Izraelské bezpečnostné zložky vtedy proti flotile zakročili, čo vyvolalo ostrú medzinárodnú kritiku. „Solidarita s ľuďmi v núdzi je v celom jeho diele a prejavovala sa až do samotného konca,“ napísalo vydavateľstvo Leopard, ktoré Mankell založil s vydavateľom Danom Israelom v roku 2001.
Jeho manželkou bola Eva, dcéra slávneho Ingmara Bergmana. Mali spolu syna Jona.

„Žijem jednou nohou v snehu, druhou v piesku.“
Henning Mankell

Naposledy vyšiel od Henninga Mankella v slovenčine román Pyramída.
Tento príbeh sa začína v roku 1969. Mladý Kurt Wallander je pochôdzkárom v Malmö. Wallander nenávidí službu hliadky a chce čo najskôr prejsť na oddelenie trestného vyšetrovania. Keď jeho sused za záhadných okolností spácha samovraždu, Wallander začína vyšetrovať na vlastnú päsť a nakoniec poskytne rozhodujúci impulz k objasneniu prípadu. Hoci je neskúsený a napriek varovaniam nadriadených, aby nikdy súkromne nevyšetroval, sa opakovane dostáva do nebezpečenstva. Jeho schopnosti sa osvedčia a dostáva sa na oddelenie vyšetrovania trestnej činnosti.

Neskôr sa stáva šéfom oddelenia. Vyrieši niekoľko vrážd, ktoré sa spočiatku javia ako náhodné úmrtia.

V decembri 1989 sa v blízkosti mesta Ystad na juhu Švédska udejú krátko po sebe dve zjavné nehody. Malé lietadlo sa zrúti do poľa a obchod dvoch starých slečien s galatériou vyhorí. Všetky obete, piloti aj dve majiteľky galantérie, sú mŕtvi. Počas vyšetrovania vrchný inšpektor Kurt Wallander zistí, že to neboli nehody a čoskoro odhalí vzťah medzi týmito dvoma prípadmi.

Dostáva sa na stopu medzinárodného gangu pašerákov drog...

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod