Mrazivé príbehy z drsného severu

Výsledky ankety o TOP krimi a TOP autora

01. 03. 2016
Najpredávanejším severským autorom na Slovensku je Jo Nesbo – stal sa však aj najobľúbenejším v ankete portálu SeverskéKrimi.sk?

Pri tejto ankete sa spojili najväčší konkurenti a súčasne partneri portálu – internetové kníhkupectvá Martinus, Bux, Panta Rhei a Gorila. Anketu podporili aj najsilnejšie vydavateľstvá ako Ikar, Albatros Media, Slovart, či Premedia.

Kto sa teda stal najobľúbenejším severským autorom? A ktoré severské detektívky najviac oslovili čitateľov v minulom roku?

Február bol mesiacom severskej detektívky. Vyberali ste najobľúbenejšieho severského autora a TOP severské detektívky za rok 2015.

A navyše ste hrali o atraktívne ceny – poznávací zájazd do Nórska s CK BUBO, o knihy s podpismi, knižné nákupné poukážky a balíčky kníh v celkovej hodnote 500€.

TOP SEVERSKÝ AUTOR

Celkovo sa zapojilo 4000 hlasujúcich, čo opäť potvrdilo fenomén severskej detektívky na Slovensku. Prvé dni hlasovania to vyzeralo na veľmi tesný výsledok a na prvom mieste sa striedal Jo Nesbo, Stieg Larsson a Lars Kepler.
Napokon však s prehľadom zvíťazil Jo Nesbo, ktorý je aj najpredávanejším autorom u nás – z jeho kníh sa predalo neuveriteľných takmer 300.000 výtlačkov! Naposledy mu vyšli dve knihy mimo série s Harry Holeom, no táto séria bude pokračovať. Práve portál SeverskéKrimi.sk  priniesol ako prvý informáciu o 11.časti, ktorá by mala vyjsť presne o rok.
Jo Nesbo získal až 3-násobok hlasov ako druhý Stieg Larsson. Ten sa považuje za autora, ktorý celosvetovo prebudil záujem o severské krimi svojou trilógiou Millennium. Na treťom mieste skončil Lars Kepler, autor hitov ako Hypnotizér, Uspávač, či Stalker.
V prvej desiatke sa umiestnila len jedna autorka severskej detektívky Camilla Läckbergová, ktorá predala vyše 12 miliónov kníh v 50 krajinách sveta.
Zaujímavé je, že z prvej desiatky navštívila Slovensko takmer polovica autorov – Jo Nesbo, Cilla a Rolf Börjlindovci, Arne Dahl a duo Erik Axl Sund.

Rebríček TOP 10 autorov
1. Jo Nesbo
2. Stieg Larsson
3. Lars Kepler
4. Henning Mankell
5. Camilla Läckbergová
6. Cilla a Rolf Börjlindovci
7. Samuel Bjørk
8. Jørn Lier Horst
9. Arne Dahl
10. Erik Axl Sund

 

TOP SEVERSKÉ KRIMI

Zatiaľ čo pri autoroch bol jednoznačným víťazom Jo Nesbo, pri knihách to už bolo vyrovnanejšie. Aj keď prvú trojku bez problémov obsadil Jo Nesbo :)
Mohli ste hlasovať za tri obľúbené knihy (pri autoroch len za jedného). Nad tisíc hlasov tak získali hneď štyri detektívky.
TOP severské krimi za rok 2015 sa stala Krv na snehu nasledovaná Polnočným slnkom. Dve posledné knihy Jo Nesboa mimo série s Harrym Holeom.
Ďalšia nesbovka Šváby získala len o pár hlasov menej a posledná „tisícka“ je od Stiega Larssona Muži, ktorí nenávidia ženy (vyšla v druhom vydaní, s novou obálkou aj ako súčasť kompletu).
V TOP 10 sa umiestnilo aj pokračovanie trilógie Millennium s názvom Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti, ale tiež jedna z posledných detektívok minulého roka Cestujem sama, brilantný nórsky triler s policajným vyšetrovateľom Holgerom Munchom.

Rebríček TOP 10 krimi
1. Krv na snehu
2. Polnočné slnko
3. Šváby
4. Muži, ktorí nenávidia ženy, 2.vyd.
5. Stalker
6. Dievča, ktoré sa hralo s ohňom, 2.vyd.
7. Cestujem sama
8. Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti
9. Anjeličkárka
10. Piata žena

 

Pokiaľ ide o vydavateľov, najlepšie sa darilo vydavateľstvu Ikar, ktoré má v rebríčku TOP 10 autorov 7 autorov (po spojení s Prírodou, ktoré vydávalo Arne Dahla), zvyšné tri si podelili Slovart, Premedia a PT Marenčin.
V TOP 10 medzi knihami vyšlo 8 vo vydavateľstve Ikar, po jednej v Slovarte a vydavateľstve PT Marenčin.

1.ročník ankety TOP autor a TOP kniha severskej krimi za rok 2015 ukázal, že tento fenomén je na Slovensku naozaj silný. 4000 hlasujúcich v priebehu jediného mesiaca (aj keď o jeden deň dlhšieho ako zvyčajne:-)) dokázalo, že tento žáner je zárukou jedinečného čitateľského zážitku.

22 výhercov hlasovania nájdete
v tomto článku.

Spracoval Milan Buno

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod