Mrazivé príbehy z drsného severu

Vyjde nový Harry Hole. Jo Nesbo už píše 11.diel!

22. 02. 2016
Fanúšikovia Harryho Holea sa dočkajú! Jo Nesbo už píše 11.diel. VIEME VIAC!

Áno, doteraz sa to len pošuškávalo a spriadali sa rôzne teórie: bude napokon séria o nekonvenčnom detektívovi Harrym Holeovi pokračovať? Alebo Jo Nesbo skončil naozaj desiatym dielom, ako sľúbil. Dnes agent Jo Nesboa pre Severskekrimi.sk oficiálne potvrdil: vyjde nový Harry Hole. Jo Nesbo na ňom už pracuje. „Na pokračovanie série o Harrym Holem sa teším o to viac, že sa mi Hole v súčasnosti pripomína každý deň,“ teší sa prekladateľ Jozef Zelizňák.

Bude Harry Hole pokračovať?
Pýtali sa milióny čitateľov po celom svete, vrátane tých slovenských. V roku 2015 vyšla posledná, desiata holeovka. Šváby sú síce druhou knihou v sérii, no v slovenčine vyšli ako posledné.
Séria Harry Hole sa teda skončila a čitatelia boli prirodzene zvedaví, čo bude ďalej.

 

Kedy vyjde nový Harry Hole?

Dnes už je to oficiálne. Jo Nesbo píše 11.diel série a nový Harry Hole vyjde v marci 2017 v Nórsku.

A POZOR! Ešte jedna super správa. Práva na preklad kúpilo 51 vydavateľov po celom svete, medzi nimi prirodzene aj slovenské vydavateľstvo Ikar. Ak dostane rukopis v auguste tohto roka, vydá nového Harry Holea spolu so svetovou premiérou. Čiže aj slovenskí fanúšikovia si nový príbeh s výnimočným detektívom prečítajú medzi prvými na svete! Už v marci 2017.

 

Prekladateľ: Neviem sa dočkať!

V auguste teda odovzdá Jo Nesbo nový rukopis. Verme, že poputuje hneď aj do slovenského vydavateľstva Ikar, aby sa do prekladu pustil skvelý prekladateľ Jozef Zelizňák.
„Aj ja sa nesmierne teším na novú nesbovku,“ povedal pre Severskekrimi.sk prekladateľ. „Pred pár dňami sa v Oslo začala nakrúcať prvá Holeovka - Snehuliak s takými hercami ako Michael Fassbender, Charlotte Gainsbourgová či Val Kilmer. Správy o tom, kde sa štáb aktuálne pohybuje, sa v nórskych novinách zjavujú v podstate každý druhý deň.“

Réžiu filmu Snehuliak má pod palcom Tomas Alfredson (Nech vojde ten pravý, či Jeden musí z kola von), Harryho Holea si zahrá spomínaný Michael Fassbender (známy z filmov 300, 12 rokov otrokom, X-Men:Apokalpysa, či Steve Jobs), Harryho novú a tajomnú kolegyňu Katrine Bratt si zahrá herečka Rebecca Ferguson (Dievča vo vlaku, Hercules, Duch jazera).

„Ako prekladateľa ma, samozrejme, veľmi zaujíma, ako Nesbov príbeh stvárni film,“ pokračuje Jozef Zelizňák. „A nemenej som zvedavý, či Harry bude v jedenástom knižnom pokračovaní naďalej bojovať so svojimi démonmi, alebo pri Rachel nájde svoj pokoj.

Zelizňák zároveň prezradil, že Jo Nesbo mu užpočas vlaňajšej návštevy „pod prísahou mlčania“ naznačil, že séria s Harrym sa ešte neskončila. „Takže táto oficiálna správa ma až tak neprekvapila, ale som rovnako napätý ako ostatní jeho fanúšikovia.“

Jo Nesbo: Polícia nemala byť posledná

Ako už viete z desiateho dielu Polícia, Harry Hole sa okrem iného oženil, čo je pre muža jeho nátury naozaj veľký zlom v živote. Ide predsa o detektíva s výrazne neortodoxnými metódami, so sklonom k alkoholizmu, ktorý balansuje na hrane medzi službou právu a zločinom. „Myslel som, že jediné prekvapenie, ktoré môžem čitateľom príbehov o Harry Holeovi pripraviť je happy end. A to je tento prípad,“ dodal vlani pre Severskekrimi.sk spisovateľ Jo Nesbo.
„Priznávam – nikdy som však nezamýšľal, že by Polícia mala byť úplne posledný diel. Už keď som napísal tretí diel Zrada, rozvrhol som si celú sériu a tiež som sa rozhodol, ako sa to celé skončí.“

Popri sérii Harry Hole napísal Jo nesbo aj knihy Headhunters: Lovci mozgov, Krv na snehu a Polnočné slnko, a veľmi úspešný triler Syn. 

U čitateľov sa však najväčšej popularite stále teší Harry Hole. V slovenčine začali holeovky vychádzať od tretej časti, od knihy Zrada, ktorú má Jo Nesbø vôbec najradšej. Rieši tam totiž aj veci spoločné s jeho rodinou a minulosťou. „Áno, Zradu mám veľmi rád, lebo to je de facto kniha, ktorú môj otec nestihol napísať,“ povedal nám Jo Nesbo vlani na návšteve Slovenska. „je totiž inšpirovaná jeho zážitkami z 2.svetovej vojny. Otec zomrel v 72. rokoch a túžil napísať podobnú knihu.“ 

Nasledovali v poradí, v akom vychádzali až po desiaty diel Polícia, a potom vydavateľstvo Ikar vydalo prvé dve knihy série – Netopierí muž a Šváby.

V marci 2017 sa tak môžeme tešiť na 11.diel série o jednom z najobľúbenejších detektívov súčasnosti Harrym Holeovi.

Pripravil Milan Buno
Foto: Thestar.com.my, Ikar

Komentáre


+Pridať prispevok
Pajty: Novy Harry Hole !, Oznámiť správcovi
tak to sa teda tesim ! :
Počet reakcií 0
Reagovať
späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod