Mrazivé príbehy z drsného severu

Štvrtý diel Larssonovho Millennia vyjde budúci rok!

13. 03. 2014
Dlho sa pošuškávalo, že vyjde aj 4.diel série Millennium od Stiega Larssona. Čosi sa aj zrodilo - Larssonova dlhoročná partnerka Eba Gabrielssonová pred časom v rozhovore pre BBC Radio 4 potvrdila:. „Existuje zhruba 200 strán, no nie je to román.“ A teraz štvrtý diel naozaj bude!

V auguste 2015 uplynie už neuveriteľných 10 rokov od vydania knihy Muži, ktorí nenávidia ženy, čo je prvá časť trilógie Stiega Larssona. K tomuto výročiu vyjde údajne nový diel, ktorý na trilógiu nadväzuje. Vo švédskom origináli a v anglickom preklade vyjde teda kniha o rok a pol. Pre švédske vydavateľstvo Norstedts ho píše švédsky spisovateľ David Lagercrantz, ktorý má na svojom konte už niekoľko populárno-náučných kníh, ako aj románov.

Najväčší úspech zožal za bestsellerový životopis švédskeho futbalového reprezentanta pôvodom z Bosny Som Zlatan Ibrahimovič. Z tejto knihy sa len vo Švédsku predalo trištvrte milióna, vyšla v 15 krajinách sveta a dostala sa aj do užšej nominácie na najprestížnejšiu švédsku literárnu cenu Augustpriset. Určite aj vďaka tomu, že kniha podľa recenzentov presahuje svojou hĺbkou žáner športovej biografie.

Millennium a jeho hlavní hrdinovia – novinár Mikael Blomkvist a hackerka Lisbeth Salanderová – sa stali novodobým fenoménom. Na motívy trilógie nakrútili niekoľko úspešných filmov. Trojdielna švédska verzia s Noomi Rapace, neskôr prvy diel hollywoodskeho spracovania režisérom Davidom Fincherom s Danielom Craigom a Rooney Marou.

Vydavateľstvo Norstedts uvádza, že na svete sa z kníh Stiega Larssona predalo doteraz asi 80 miliónov kusov. Na Slovensku je to približne 70.000 kusov.

Aká teda bude štvorka? Na výsledok si musíme počkať a nielen fanúšikovia Larssona sú zvedaví. Stieg Larsson síce na novom románe pracoval, stihol však len spomínaných 200 strán, ktoré však na seba príliš nenadväzujú. Spisovateľ totiž zvykol najprv venovať pozornosť jednotlivým scénam a ich vzájomným súvisom sa zaoberal až na konci tvorivého procesu.

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod