Mrazivé príbehy z drsného severu

Stiegovi Larssonovi vyjde budúci rok poviedka!

14. 08. 2013
Ak ste si obľúbili Millennium od Stiega Larssona a boli ste smutní, že už nič ďalšie tento skvelý autor nenapíše, máme pre vás dobrú správu. Už teraz sa môžete tešiť na jeho doteraz nezverejnenú poviedku. V angličtine by mala vyjsť budúci rok vo februári – Larsson ju napísal ešte ako 17-ročný a údajne už vtedy prejavoval obrovský talent podobne ako Mozart.

Poviedka sa volá Sila mozgu, čiže Brain Power. Jej dej sa odohráva v blízkej budúcnosti a vyjde v prevažne detektívnej antológii Temnejší odtieň Švédska (A Darker Shade of Sweden). Vydá ju americké vydavateľstvo Mysterious Press a objavia sa v nej ďalšie slávne mená ako:

  • Henning Mankell: autor legendárneho Kurta Wallandera
  • Asa Larssonová: nemá žiadny vzťah k Stiegovi, ale zvyknú ju označovať za švédsku krimi literárnu senzáciu
  • Eva Gabrielssonová: tá naopak má vzťah k Stiegovi, bola jeho dlhoročnou priateľkou
  • Per Wahlöö a Maj Sjöwall: manželia, ktorí publikovali aj samostatne, ale preslávila ich až spoločná séria s komisárom Martinom Beckom
  • Sara Stridsberg: napríklad jej tri divadelné hry uviedli na scéne švédskeho národného divadla.

Pikantné je najmä to, že sa v antológii stretne bývalý pár Stieg Larsson a Eva Gabrielssonová – tá je stále v spore so Stiegovou rodinou ohľadom licenčných poplatkov a najmä o obsah laptopu, ktorý údajne obsahuje štvrtú knihu série Millennium. Stieg Larsson zomrel 9.novembra 2004 a jeho majetok zdedil otec a brat.

Vydavateľstvo Mysterious Press patrí medzi prestížne spoločnosti. Vyšli v ňom knihy takých autorov ako James Ellroy, Mickey Spillane, Raymond Chandler, či Elmore Leonard.

3 knihy série Millennium sa stali svetovými bestsellermi, predalo sa z nich vyše 65 miliónov kusov a všetky tri sfilmovali vo Švédsku (v hlavnej úlohe Noomi Rapace a Michael Nyqvist) a prvý diel aj v Holywoode s Danielom Craigom a Rooney Marou.

Milan Buno
 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod