Mrazivé príbehy z drsného severu

Smutná správa: Henning Mankell má rakovinu

29. 01. 2014
Mankellove diela preložili do 41 jazykov, vrátane slovenčiny a českého jazyka, v celosvetovej relácii sa z nich predalo viac ako 40 miliónov výtlačkov.

Rakovinu diagnostikovali Henningovi Mankellovi (65), švédskemu autorovi mimoriadne úspešných detektívnych románov, ktoré preslávila postava komisára kriminálnej polície Kurta Wallandera, známa aj z filmových a televíznych adaptácií autorových predlôh.

Literát informoval osobne o svojom ochorení a avizoval, že bude dokumentovať skúsenosti s boja so zákernou chorobou. Podľa vlastných slov sa síce mimoriadne obáva, ale celkove je schopný mať to pod kontrolou.

O ochorení sa dozvedel po plánovanom vyšetrení v Štokholme pred dvoma týždňami, po ktorom mal už pri návrate do Göteborgu v rukách neradostnú diagnózu. O návrate si vraj nič nepamätá s výnimkou mimoriadnej vďaky za to, že jeho manželka Eva bola pri ňom.

Ďalšia návšteva v göteborskej univerzitnej nemocnici potvrdila, že spisovateľ má nádory v krku, ako aj v ľavom pľúcnom laloku. Nie je však vylúčené, že sa rakovina rozšírila aj do iných častí jeho organizmu, informoval s odvolaním sa na lekárov spravodajský portál The Local.

Mankell sa o ďalšom postupe rozhodne na základe konzultácií s odborníkmi, dovtedy však mieni pokračovať v písaní. "Už veľmi zavčasu som sa rozhodol, že sa pokúsim o tom písať, veď napokon ide o bolesť a utrpenie, ktoré sa týkajú veľmi mnohých ľudí. Rozhodol som sa, že napíšem úplnú pravdu, ťažkosti boja, ale priblížim sa k tomu nie z hľadiska smrti, ale z pohľadu života," formuloval autor.

Literát, ktorý sa v uplynulých rokoch angažoval aj v Hnutí Slobodná Gaza, je dvojnásobným laureátom Ceny za najlepší švédsky kriminálny román (1991 a 1995), ocenenia The Glass Key Award za najlepší severský kriminálny román (1992), Ceny Astrid Lindgrenovej z roku 1996 či ocenenia Gumshoe Award za najlepší európsky kriminálny román (2005). Jeho diela nesfilmovali iba vo vlasti, ale aj na Britských ostrovoch, kde v produkcii BBC stvárnil Wallandera slávny Kenneth Branagh. Mankellove diela preložili do 41 jazykov, vrátane slovenčiny a českého jazyka, v celosvetovej relácii sa z nich predalo viac ako 40 miliónov výtlačkov.

Zdroj: TASR

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod