Mrazivé príbehy z drsného severu

Škandinávska detektívka roku 2013 | Poľovné psy

30. 06. 2014
„Inteligentný, rýchly, nekompromisný a desivý...“ napísal o škandinávskej detektívke roku 2013 Poľovné psy Dagbladet. Jej autorom je profesionál, bývalý policajný vyšetrovateľ a nová hviezda nórskej detektívky Jørn Lier Horst.
„Takmer všetky vraždy v Nórsku objasnia, pomyslel si.“
 
Jeho hlavná postava, inšpektor William Wisting je suspendovaný kvôli podozreniu, že v sedemnásť rokov starom prípade podstrčil falošné dôkazy, aby dostal za mreže muža podozrivého z únosu a vraždy mladej ženy. Práve on viedol vyšetrovanie zmiznutia Cecilie Lindeovej, ktoré bolo stredobodom pozornosti médií. Z niekdajšieho hrdinu sa razom stáva hlavný podozrivý.
 
„Advokáta Hendena poznal z viacerých prípadov. Wisting vedel, že sa pokúsi prípad znovu otvoriť. Z času na čas sa stávalo, že novinári, súkromní detektívi alebo advokáti ich žiadali o sprístupnenie archívov, málokedy však z toho niečo vzišlo... Henden mal však vysoký štandard profesionality a očividne musel v tých starých dokumentoch na niečo natrafiť. Niečo, čo mu mohlo dať dostatočný dôvod na to, aby požiadal komisiu o znovuotvorenie prípadu dávnej vraždy. Wisting sa však nevedel dopátrať, o čo mohlo ísť, a to ho znepokojovalo...“
 
Média opäť zacítili krv a Wistingova dcéra Line sa musí rozhodnúť, či bude pre ňu hlavná práca v bulvárnom denníku, alebo pomôže otcovi vypátrať, kto manipuloval prípadom a čo tým sledoval. Udalosti naberú rýchly spád, keď zmizne ďalšie mladé dievča – v podobných prípadoch čas hrá len málokedy v prospech vyšetrovateľov.
 
Jørn Lier Horst debutoval detektívnym románom Kľúčový svedok, ktorý bol založený na skutočnom prípade. Uviedol ním dnes už deväťdielnu sériu kníh s inšpektorom Williamom Wistingom a jeho dcérou pracujúcou v novinách. Je držiteľom Ceny nórskych kníhkupcov, za knihu Poľovné psy pomenovanú po rovnomennom súhvezdí získal Rivertonovu cenu pre najlepšiu nórsku detektívku roka a následne aj Sklenený kľúč, cenu pre najlepšiu škandinávsku detektívku.
V starostlivo vybudovaných a napínavých príbehoch využíva svoje pracovné skúsenosti, či už ide o policajné postupy alebo charakteristiku postáv. Jeho realistický a vecný prístup mu umožnil, aby sa vyhol mnohým žánrovým klišé, vďaka čomu sú jeho detektívne príbehy silné a zároveň uveriteľné.
 
Milan Buno
Zdroj: Buxcafe.sk

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod