Mrazivé príbehy z drsného severu

Sfilmujú investigatívnu reportérku Anniku

29. 01. 2014
Liza Marklundová má opäť dôvod na úsmev. Filmári znova siahajú po jej knihách a chystá sa seriál. ABC už začína pracovať na filmovej verzii, takže hrdinka jej krimirománov, reportérka Annika Bengtzonová sa čoskoro dostane na televízne obrazovky.

Liza Marklundová dobyla doslova celý knižný svet. Knihy zo série s reportérkou Annikou preložili do 30 jazykov a predalo sa ich už asi 15 miliónov. Ocenenia zbierajú nielen v domácom Švédsku, ale aj v ďalších krajinách. Kniha Atentátnik sa vo Švédsku držal na 1.mieste v rebríčku bestsellerov nepretržite 17 mesiacov.
Takmer všetky jej knihy sa stali námetom na sfilmovanie. Možno poznáte minisériu Prípady Anniky Bengtzonovej od spoločnosti Yellow Bird, ktorá produkovala aj Millennium Stiega Larssona. Investigatívnu novinárku si zahrala Malin Crépinová, obľúbená švédska filmová a divadelná herečka.

Teraz vznikne ďalší seriál a v rámci neho aj časť Štúdio 6, ktoré vyšlo na Slovensku naposledy.

Prečo je pre filmárov Marklundová taká zaujímavá? Vytvorila mimoriadne obľúbenú hrdinku, reportérku Anniku, jej príbehom nechýba akcia a dynamika (neraz sú to až krimi trilery), neváha pranierovať systém, poukazuje na problémy v spoločnosti, o ktorých verejnosť síce vie, ale skôr sú tabu, či v tichosti obchádzané.
Ak sa vrátime k reportérke Annike, Marklundová ju vykreslila veľmi uveriteľne a presvedčivo zachytila perspektívu ženy ako novinárky, ktorá musí svoju profesiu skĺbiť s materstvom. Krstné meno jej dala po svoje staršej dcére, priezvisko si vypožičala od svojho najobľúbenejšieho šéfa vo večerníku Expressen. Aj preto je Annika kombináciou neskúsenosti, citlivosti a pozitívneho naladenia jej dcéry s profesionalitou a hrošou kožou jej šéfa. A tento mix je pre filmárov neuveriteľne príťažlivý, pretože funguje nielen na čitateľov, ale aj divákov.
„Anniku si predstavujem ako empatickú, milujúcu, bezbrannú, ale súčasne ambicióznu mladú ženu,“ vysvetľuje Liza Marklundová. „Mala byť trošku ako slon v porceláne, ale pritom útočná a inteligentná.“

Filmárom tiež imponuje prostredie novín, žurnalistika, téma médií. Veď k napísaniu Atentátnika Marklundovú inšpirovala práve jej skúsenosť šéfky v tvrdom maskulínnom prostredí spravodajskej stanice TV4. Patrila medzi vedúcich, no bola tam jedinou ženou a navyše o desať rokov mladšia, ako ostatní. Keďže autoritárski šéfovia jej prácu sabotovali, Liza po roku dala výpoveď a vrhla sa naplno na písanie.
A my dnes vravíme – chvalabohu:-)
Pre Lizu Marklundovú sa to ukázalo ako správna voľba – milióny predaných kníh, známa v desiatkach krajín po celom svete, neoficiálny titul „kráľovná švédskeho krimitrileru“ a sfilmované knihy.

V slovečine zatiaľ vyšli dve knihy s reportérkou Annikou – AtentátnikŠtúdio 6.

Komentáre


+Pridať prispevok
Erika: severské krimi, Oznámiť správcovi
http:www.axn.czporadypripady-anikky-bengtzonove
Počet reakcií 0
Reagovať
morgana9: Super!, Oznámiť správcovi
Je to výborná kniha a verím, že taký bude aj film, no za knihu by som určite nemenila...
Počet reakcií 0
Reagovať
späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod