Mrazivé príbehy z drsného severu

Severský seriál podľa námetu Jo Nesboa

17. 01. 2017
Fanúšikovia kráľa severskej detektívky Jo Nesboa sa už nevedia dočkať 11.prípadu Harry Holea...a tak si krátia čas aspoň seriálom podľa námetu Jo Nesboa. A je vynikajúci!

Okupácia je škandinávsky seriál o tom, ako Rusko okupuje Nórsko kvôli rope. Sci-fi? Nemožné? Alebo pravdepodobné a dokonca mrazivá vízia budúcnosti?

ČT2 spustila seriál 7.januára 2017, vždy v sobotu večer dve časti. Celkovo má seriál 10 častí, ktoré nakrútili podľa námetu Jo Nesboa. V titulkoch je uvádzaný ako producent a nesie jeho silný rukopis.
Výborná zápletka, skvelá práca s napätím a dobrý herecký výber.
Okupácia je najdrahší seriál v histórii Nórska, čo niektorým ľuďom prekážalo a Rusi sa dokonca cítili urazení, dotknutí. No ak dal pod tento seriál podpis svetoznámy Jo Nesbo, financie sa rýchlo našli.

Pri čakaní na 11.holeovku Smäd si teda môžete zatiaľ prečítať, a prípadne aj pozrieť škandinávsky politický triler Okupácia.

O čom je Okupácia?

Ekologická vláda Jaspera Berga sa kvôli globálnemu otepľovaniu rozhodne zastaviť ťažbu ropy a prejsť na čistý zdroj energie.
To sa samozrejme nepáči Rusku, európskym krajinám, a tak Európska únia dovolí Rusku, aby zabralo nórske ropný plošiny. Hneď v prvej časti Rusi bez problémov unesú nórskeho premiéra, aby mu odovzdali jasný odkaz – žiadny čistý zdroj energie, ale ropa. Ťažba musí pokračovať, inak na to Nórsko doplatí. Budú krajinu okupovať a tak či onak sa k ťažbe čierneho zlata opäť vrátia.
USA nie sú členom NATO, takže Nórsko ich nemôže požiadať o pomoc a zostáva odkázané samo na seba.
Spúšťa sa sled prekvapujúcich a najmä dramatických udalostí, pri ktorých si kladiete čoraz viac otázku: je niečo také možné? Naozaj k tomu môže dôjsť?!

 

Aká je Okupácia?

Seriál je skvele nakrútený, výborne zachytená atmosféra postupnej okupácie Nórska ruskou armádou. Do toho nepozvaní ropní experti, zvýšený počet agentov, vyfabulované atentáty, infiltrácia do úradov a vraždy nepohodlných novinárov...
Svet najvyššej politiky, intrigy a manipulácia robia z tohto námetu kvalitne spracovaný seriál, ktorý sa dobre sleduje.
Tvorcovia sa výborne pohrali s hlavnými postavami – tých je približne desať, od idealistického premiéra, cez jeho hlavného ochrankára, chladnú blondínku v role ruskej veľvyslankyne až po investigatívneho novinára Thomasa Eriksena. Plastické charaktery, vývoj pod tlakom, zmeny v ich správaní a niekedy aj v hodnotách.

Naštvaní Rusi

Jo Nesbo sa rozhodol pre odvážny námet. Najmä v súčasnosti, keď Rusko získalo v posledných rokoch s Putinom oveľa väčšiu silu a hlas vo svetovej politike.
Nóri vďaka zásobám ropy a zemného plynu na svojom území neuveriteľne zbohatli, no nechcú sa spoliehať len na tieto zdroje. Aj preto už niekoľko rokov pracujú na tom, aby našli iné zdroje, alternatívne, rovnako efektívne. Tým má byť podľa Nesboa energia z minerálu thoritu...

Seriál odhaľuje politické hry na najvyššej úrovni bez prikrášlenia, bez diplomacie. Žiadna politická korektnosť, ohľady, opatrné hry. Rusi sú v ňom vykreslení ako agresori, ktorí sa neštítia ani okupácie cudzej krajiny, ak im ide o ich blaho (a zisk).

Presne takto vníma Jo Nesbo a tvorcovia filmu súčasné Rusko. Ako arogantnú a všetkého schopnú krajinu, pred ktorou sa treba mať na pozore. Geopolitická situácia zo seriálu sa podobá celkom nedávnej histórii a nikto nezaručí, že takýto scenár sa neudeje. Znova. Vo väčšej miere.

Seriál Okupácia tak pôsobí desivo realistickým dojmom, ktorý však samotné Rusko určite nepoteší. Už stihol zdvihnúť tlak nejednému politikovi. A podľa ruskej agentúry TASS sa proti seriálu v roku 2015 ostro postavil ruský veľvyslanec v Nórsku Vjačeslav Pavlovskij. Pripomínal, že to sovietske vojská pomáhali oslobodiť Nósrko v druhej svetovej vojne. A dnešné Rusko rozhodne nemá také vojnové a agresorské chúťky, ako to podáva seriál Okupácia.

Milan Buno, 17.1.2017
Foto: Česká televize, Le Point, nordicdrama.com

Komentáre


+Pridať prispevok
Jan duzik: Okupace, Oznámiť správcovi
Len škoda,že tak kvalitný spisovateľ sa podujal napísať takúto sci-fi zlataninu...Všade na svete sú agresori USA a NATO...Afganistanom,Irak,Libya,Syria,predtým Juhoslavia...ďalší agresor Izrael...
Počet reakcií 0
Reagovať
späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod