Mrazivé príbehy z drsného severu

Severská detektívka ešte žije. Spisovateľ Jo Nesbø vlani zarobil na knihách 4,3 milióna eur

24. 08. 2020
Možno sa vám zdá, že severské knižné krimi už nie je takým hitom ako pred desiatimi rokmi, no jeden z jeho najpopulárnejších predstaviteľov by mal zrejme iný názor.
Možno sa vám zdá, že severské knižné krimi už nie je takým hitom ako pred desiatimi rokmi, no jeden z jeho najpopulárnejších predstaviteľov by mal zrejme iný názor. Podľa verejne dostupných daňových údajov zarobili dve firmy Joa Nesbøa v roku 2019 dohromady 58 miliónov nórskych korún (5,5 milióna eur), pričom príjem z kníh tvoril 4,3 milióny eur.
 
Nesbø okrem toho vlastní podiely v dvoch vydavateľských spoločnostiach, ktoré majú hodnotu viac ako 18 miliónov eur, je aj majiteľom akcií iných investičných spoločností. V Nórsku sú daňové informácie ľudí s vysokým príjmom verejnou informáciou (okrem dane z príjmu zdaňujú v Nórsku aj osobný majetok nad 142-tisíc eur daňou z bohatstva vo výške 0,85 %).
 
Aj keď finálne čísla, podľa ktorých by sa dalo vyčísliť bohatstvo nórskeho spisovateľa, za rok 2019 ešte nie sú k dispozícii, v roku 2018 sa jeho majetok odhadoval na viac ako 26 miliónov eur.
 
 
Harry Hole zostáva veľmi populárny
 
Nesbø, okrem toho, že hráva v hudobnej skupine a píše knihy pre deti, je známy najmä ako autor kriminálnych románov, ktoré si našli oddanú fanúšikovskú základňu doma v Nórsku, ale aj po celom svete. Séria s antihrdinom – policajným vyšetrovateľom Harrym Holeom – bola preložená do viac ako 50 jazykov.   
 
Pre vydavateľov je séria dojnou kravou, každý nový diel má ešte pred vydaním status bestselleru. V júni 2019 sa knižný seriál s Harrym Holeom dočkal najnovšieho, už dvanásteho pokračovania, v podobe knihy Nôž. Kniha bola najpredávanejším titulom v Nórsku, ale napríklad aj vo Veľkej Británii a z veľkej miery sa postarala o Nesbøv veľkorysý príjem za vlaňajší rok. 
 
Väčšina kritikov spája počiatky moderných škandinávskych krimi románov so švédskymi autormi Majom Sjöwallom a Perom Wahlööm, ktorí v 60. a 70. rokoch spoločne napísali desať kníh o policajnom vyšetrovateľovi Martinovi Beckovi. Naviazali ich silno na konkrétne miesto a dali v nich priestor aj pre spoločenskú kritiku, čo sú charakteristiky, ktoré nadlho zadefinovali celý žáner.
 
Nesbøv prínos bol v obohatení žánru o psychologické prvky a o globálny nadhľad. Hoci kritici označujú jeho alkoholického antihrdinu za klišé, bol to práve Nesbø, kto toto žánrové klišé zaviedol.
 
 
Nesbø mohol byť futbalistom
 
Napriek bohatstvu však Nesbø vraj neoplýva milionárskymi maniermi. V interview pre TV2 minulý rok povedal, že peniaze pre neho príliš veľa neznamenajú, odkedy si uvedomil, že môže žiť život, aký by si prial. Zvyčajne trávi každý rok niekoľko mesiacov lezením v Thajsku a takisto naďalej hráva na gitare v nórskej kapele Di Derre, ktorú založil v roku 1992. To bolo päť rokov predtým, než vydal svoj prvý román s Harrym Holeom Netopierí muž.
 
Slávny spisovateľ sa síce narodil v Oslo, no vyrastal v mestečku Molde. V meste pôsobí aj úspešný futbalový klub, ktorého hviezdou bol svojho času práve Nesbø. Keby si v osemnástich rokoch vážne nezranil koleno, možno by sa bol býval preslávil v celkom inej oblasti.
 
Zdroj: Forbes.sk
Autorom článku je prispievateľ David Nikel,
ktorý pre Forbes.com píše o dianí v Nórsku.

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod