Mrazivé príbehy z drsného severu

Rooney Mara: Mám rada samotu a postavy, ktoré sa neusmievajú

02. 04. 2014
Kto videl americkú verziu snímky Muži, ktorí nenávidia ženy, len ťažko uverí, že Rooney Mara je v súkromí milá a pôvabná žena. Pred štyrmi rokmi ju objavil režisér David Fincher a Hollywood ju odvtedy zbožňuje. Teraz ju v kinách môžeme vidieť vo filme Ona.

Pôsobí tak krehko a zraniteľne, že si nikto nevedel predstaviť, ako by mohla stvárniť hackerku Lisbeth Salanderovú v trileri Muži, ktorí nenávidia ženy. Až na režiséra Davida Finchera. Krátko predtým s ňou dokončil snímku Sociálna sieť, kde dala kopačky Markovi Zuckenbergovi, zakladateľovi Facebooku, a bol ňou nadšený.

Veril, že sa dokáže premeniť na drsnú, asexuálne pôsobiacu punkerku a neustúpil ani tlaku producentov, ktorí tvrdili, že je na úlohu príliš mladá, milá a pekná. A tiež absolútne neznáma. Okrem malej úlohy v Sociálnej sieti sa nemala čím pochváliť.

Fincher spolu s vizážistom vymyslel dvadsaťšesť podôb Lisbeth, nakoniec skončila s vlasmi zafarbenými na čierno, nakrátko ostrihanou ofinou a veľkým množstvom piercingov a tetovaní po celom tele. Najvýraznejšou črtou bolo odfarbené, takmer neviditeľné obočie, ktoré zmenilo jej tvár na nepoznanie.

„Bolo to oslobodzujúce,“ pochvaľovala si svoj nový vzhľad. Pomáhal jej lepšie sa zžiť s postavou tajomnej Lisbeth. Kvôli nej sa naučila jazdiť na motorkách, hoci z nich mala vždy strach, na skejtborde, trénovala kickbox, švédsky prízvuk, navštívila školu pre deti s autizmom a Aspergerovým syndrómom a centrum pre ženy, ktoré zažili znásilnenie.

„To však nebolo to najdôležitejšie,“ vysvetľuje spôsob, akým sa pripravuje na úlohu. „Veľa čítam. To mi dáva najviac, ale pre novinárov to neznie dostatočne pútavo.“

Z literárnej predlohy vychádzala aj pri Lisbeth a zbytočne sa nezaťažovala porovnávaním so švédskou herečkou Noomi Rapace, ktorú fanúšikovia Larssonovej trilógie Millenium zbožňujú.

„Film Nielsa Opleva som videla a súhlasím, že Noomi Rapace v ňom bola úžasná, ale tým sa to končí. Nikdy som sa voči tomu filmu nechcela nejako vymedzovať, vychádzala som iba z knihy, keď som pracovala na Lisbeth,“ hovorí Rooney Mara o filme Muži, ktorí nenávidia ženy dánskeho režiséra Nielsa Opleva. Nakrútil ho dva roky pred Američanmi.

Ak ju do premiéry Fincherovho filmu nikto nepoznal, potom sa už nehovorilo o ničom inom, len o jej neuveriteľnom hereckom výkone. Daniel Craig v úlohe novinára Mikaela Blomkvista jej len sekundoval a 28-ročná Rooney Mara získala nomináciu na Oscara a Zlatý glóbus.


Kreatívna aj bez rozvodu

Je ako chameleón, hovoria o nej filmári. Ona sama uprednostňuje mĺkve a komplikované charaktery, sú vraj bližšie jej naturelu. V mladosti bola hanblivá, mala problém komunikovať s ľuďmi, trpela úzkostnými stavmi a nikto zo spolužiakov sa s ňou nekamarátil.

„Nebolo to najšťastnejšie obdobie môjho života. Dodnes uprednostňujem samotu, preto sa ľahšie stotožním s postavami, ktoré sa nesmejú a neusmievajú,“ hovorí.

Debutovala vo filme Tajomná legenda Krvavá Mary, k remaku slávneho hororu Nočná mora z Elm Street z roku 2010 sa radšej nepriznáva, u divákov aj u kritiky úplne prepadol. Našťastie ešte v ten istý rok ju objavil David Fincher a ponúkol jej postavu študenti Eriky v Sociálnej sieti. To bola jedna z tých menej temných úloh, nasledovala Lisbeth a vlani depresívna Emily.

V trileri Vedľajšie účinky režiséra Stevena Soderbergha stvárnila mladú ženu, ktorá pod vplyvom antidepresív stratí kontrolu nad svojím správaním.

„Prečo sa v každom filme vyzliekaš?“ doberal si ju v rozhovore pre magazín Interview Soderbergh. Počas nakrúcania sa z nich stali kamaráti a radi si cez médiá zo seba uťahujú.

„Robím len to, čo mi prikážu. Mám, samozrejme, svoje hranice, ale pokiaľ má nahota vo filme svoj význam, nevidím v tom problém,“ odpovedá mu Rooney. „Ľudské telo nie je niečo, za čo by sme sa mali hanbiť, každý na tejto planéte má rovnaké časti tela ako ja, takže by to nemal byť pre nikoho veľký šok, keď uvidí tie moje.“

Soderbergh si neodpustil ani narážky na jej rodičov, Rooney pochádza z dobre situovanej rodiny, predkovia z matkinej strany založili futbalový klub Pittsburgh Steelers a z otcovej strany klub New York Giants. Rodičia majú harmonický vzťah, Rooney Mara má dvoch bratov, jednu sestru a štyridsať sesterníc a bratrancov. V žilách jej koluje talianska, írska a nemecká krv.

„Jeden z dôvodov, prečo som taký kreatívny, je aj to, že moji rodičia sa rozviedli. Aké to je vyrastať v stabilnej a pokojnej domácnosti?“ podpichoval ju Soderbergh.


V trileri režiséra Stevena Soderbergha Vedľajšie účinky (2013) spolu s hercom Channingom Tatumom.
FOTO: OUTNOW.CH


Zase úloha expartnerky

V tom príbehu lásky je určite veľa autobiografického, rozmýšľala filmová obec po premiére filmu Ona. Herec Joaquin Phoenix v nej stvárnil komplikovaného a citlivého muža, ktorý so zlomeným srdcom ukončil dlhoročný vzťah s partnerkou (hrá ju Rooney Mara) a citovo sa naviaže na nový operačný systém Samatha.

Režisér snímky Spike Jonze chodil v deväťdesiatych rokoch s režisérkou Sofiou Coppolou, patrili medzi najštýlovejšie a najpopulárnejšie páry Hollywoodu a verejnosť sa nikdy nedozvedela, prečo sa rozišli. Odpoveď všetci hľadali v Sofiinej snímke Stratené v preklade a teraz ju vidia aj v Spikeovej dráme Ona.

Herečka Rooney Mara sa na Sofiu Coppolu dokonca fyzický podobá, myslia si. Je rovnako sofistikovane bezstarostná, nekonvenčne krásna a uprednostňuje podobný štýl obliekania. Jednoducho chameleón, ktorý sa dokáže premeniť na kohokoľvek a uveríte mu to.


Rooney Mara (28) v číslach:
1
nomináciu na Oscara získala v roku 2012 za hlavnú úlohu v trileri Muži, ktorí nenávidia ženy.

20
rokov mala, keď založila charitatívnu organizáciu Faces of Kibera. Stará sa o deti v najväčšom slume v Nairobi. Pravidelne chodí do Afriky, aby kontrolovala fungovanie pomoci. „Dáva mi to zmysel života,“ hovorí.

3
súrodencov má. Staršia sestra Kate Mara je tiež herečka, vidieť ste ju mohli v oscarovej Skrotenej hore a v trileri Ostreľovač.

Alena Štifilová, kultura.sme.sk

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod