Mrazivé príbehy z drsného severu

Prečo jeho matka skončila v masovom hrobe?!

09. 07. 2014
Oblečený v obrovskom kožuchu ležal na chrbte. Bolo to na samote pri lese, ďaleko od ľudí. Tohto muža doslova popravili.
Na mieste, kde malo byť oko, sa nachádzal iba otvor zaplnený čiernou zrazenou krvou. Druhé mužovo oko civelo mliečne biele a matne do večnosti. Ďalšiu malú dierku mal nad koreňom nosa. „Spôsobil to mráz. Vlhké časti očnej bulvy zmrzli na ľad. Druhé oko vyďobal podľa mňa vták. Ale prišli sem aj iné zvieratá...“ komentoval obeť doktor.
 
Takto sa začína nové severské krimi Prach jsi a v prach se obrátíš od špičkového autora Chrisa Tvedta, ktorý je podľa médií novou hviezdou nórskych detektívok. Svoje postavy pozoruje zblízka a necháva ich, aby si udalosti zakúsili na vlastnej koži. „Chris Tvedt ovláda detektívne remeslo. Píše jasným a akčným jazykom... Niektoré scény sú priam hororovo napínavé,“ píše sa v Dagsavisen.
 
Ale späť k mrazivej novinke Prach jsi a v prach se obrátíš.
Na miesto činu prichádza vrchný komisár Edvard Matre, ktorý však nenájde po vrahovi absolútne žiadne stopy. V Osle miestne úrady ustúpili tlaku verejnosti a nechali otvoriť hromadný hrob s pacientmi z gaustadskej nemocnie. Mnohí dúfajú, že tam objavia svojich stratených príbuzných.
V Bergene je umučená mladá žena a iná leží v kóme v nemocnici. Viaceré skutočnosti naznačujú, že išlo o luxusné prostitútky a že obete má na svedomí ten istý páchateľ.
Do rodného Bergenu vyšlú Edvarda Matreho, aby chytil možného sériového vraha, po ktorom akoby sa zľahla zem. Tlak verejnosti a médií odhaliť páchateľa skôr, ako sa spácha ďalšiu vraždu, je neúprosný. Edvard Matre pomaličky podlieha čaru krásnej svedkyne a navyše zisťuje, že jedno z tiel, ktoré našli v hromadnom hrobe v Gaustade, patrí jeho vlastnej matke.
 
Napriek všemožnej snahe, mŕtve ženy pribúdajú a množia sa otázky, na ktoré Edvard Matre hľadá odpovede. Prečo mu rodičia nepovedali, že je adoptovaný? Aká bola jeho matka a prečo skončila v hromadnom hrobe? Kto vraždí v Bergene mladé prostitútky?
 
Christ Tvedt pracoval ako advokát, ale po svojom krimi debute sa stal spisovateľom na plný úväzok. Za román Kruh smrti získal Rivertonovu cenu za rok 2010. „Tvedt si zaslúži pochvalu za to, že dodal knihe Prach jsi a v prach se obrátíš dej a priebeh, ktorý sa vymyká tradičným detektívkam,“ napísali v Kulturspeilet.
 
Milan Buno
Zdroj: Buxcafe.sk

 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod