Mrazivé príbehy z drsného severu

Poviedka Jo Nesba, ktorá vás vydesí na smrť!

27. 09. 2013
To najlepšie zo svetovej krimi. Niet čo dodať. Takto sa začína anotácia k zbierke poviedok od 36 majstrov detektívneho žánru. Keď sa pozrieme na mená, ani by sme nemuseli pokračovať, ale vieme, že chcete viac informácií, takže tu sú:-)
Světové krimipovídky ukrývajú mená ako Jeffrey Deaver, Ian Rankin, Ruth Rendellová, Camilla Läckbergová, či Jo Nesbo. Práve jeho poviedku Sérum nájdete na 36.strane a je naozaj vynikajúca. Jo ju napísal už v roku 1999, keď sme ešte nepoznali inšpektora Harry Holea. Napriek tomu je Sérum akčne a dynamicky napísané. Ide v ňom o hady, ale ako sme už u Nesba zvyknutí, nevyhýba sa ani dôraznej sociálnej kritike.
 
„Ken zabodol ihlu tesne nad stopy po hadích zuboch. Zhlboka dýchal nosom a pomaličky stláčal piest. Sledoval hladinu žltkastej kvapaliny a vyprázdnil striekačku približne do tretiny. Potom vytiahol ihlu a pichol si ju kúsok vedľa...“
 
Nesbo aj v poviedke Sérum dokazuje, ako dokonale vie načrtnúť postavy na pár riadkoch, ktoré vám utkvejú v pamäti. Vie upútať, zaujať a vykresliť ťaživé napätie. 
Zbierku poviedok zostavil erudovaný editor Maxim Jakubowski – veľmi starostlivo vyberal, poviedky vás chytia a nepustia. Neraz prekvapia, šokujú a každá niečím iným. Pestrý mix, ktorý vám vyplní niekoľko jesenných večerov. Autori pochádzajú z Ruska, Japonska, samozrejme Škandinávie, či z Kuby. 
 
„Úspech niekoľkých severských autorov našťastie v posledných rokoch pootvoril dvere k tomuto žánru, takže anglojazyčná verejnosť má po dlhej dobe možnosť vychutnať si ako nikdy doteraz aj diela zahraničných spisovateľov,“ vysvetľuje M.Jakubowski. 
 
Světové krimipovídky vyšli ako celok po prvý raz vo Veľkej Británii, majú 648 strán a v češtine ich vydalo Domino.
Ak máte chuť začítať sa do nich hneď teraz, stiahnite si e-knihu Světové krimipovídky na iBux.sk so zľavou až 51%! Za 2-3 minúty ich máte stiahnuté a môžete čítať:-)
 
Milan Buno
 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod