Mrazivé príbehy z drsného severu

PODVOD! Mix Larssona a Päťdesiat odtieňov sivej.

07. 09. 2013
Tak ako na Slovensku, aj v Rusku letí severské krimi. Nesbo, Mankell a samozrejme Stieg Larsson. A tak ako u nás a na celom svete, aj tam čitatelia bažia po erotickej sérii od E L James. V Rusku nedávno vyšla kniha švédskej autorky detektívok Evy Hansenovej, ktorá spája mrazivé krimi Stiega Larssona a erotiku Päťdesiat odtieňov sivej. Má to však jeden háčik. Celé to je poriadny podvod.

Červená farba bolesti
Tak sa volá novinka na ruskom knižnom trhu, ktorá ťaží z popularity severských detektívok i erotických sérií. Príbeh je postavený na vraždách mladých žien a podozrivým č.1 je švédsky milionár s bizarnými sexuálnymi záľubami (áno, ak ste čítali príbeh o Anastasii Steelovej a Christianovi Greyovi, viete, o čom je rečJ). Ten milionár sa volá Lars Johansson. Pripomína vám to niečo? V ruštine sa to až tak nepodobá - Ларс Юханссон – ale inšpirácia je zrejmá.
Prípad sa pokúša vyriešiť mladá novinárka (nie, nevolá sa BloomkvistováJ), ktorá sa počas pátrania dostáva do sveta BDSM (na to je špecialistka Eve Berlinová so zatiaľ u nás dvomi vydanými knihami Hrana rozkoše a Hrana túžby).

Najpôsobivejšie od čias Larssona
Na obálke knihy je žena s namaľovanými perami a výrazný červený titulok. A zvyšok vypĺňajú pochvalné citáty zo švédskych médií (všimnite si obálky trilógie Millennium od Stiega Larssona). Napríklad Öppna TV Stockholm tvrdí, že ide o „najpôsobivejší švédsky detektívny román od čias Stiega Larssona“. Na tom by nebolo nič zvláštne, podobné pochvaly a reakcie médií sa objavujú na zadných stranách obálok často, no tu je jeden malý problém: televízia s názvom Öppna TV Stockholm neexistuje.

A vlastne ani Eva Hansenová. Je to jeden veľký podvod, ktorý priznal aj riaditeľ tlačiarne Eksmo:YAuza. Knihu napísal údajne nejaký Rus, ktorý si však zvolil pseudonym, aby ho verejnosť neodhalila. Dôvod je jednoduchý – pikantne opísané erotické scény. Súčasťou celého podvodu je aj reklama v moskovskom metre, aj falošné reklamné texty na obálke.

Summa summarum, radšej zostaňme pri osvedčenom severskom krimi, ktoré nesklame a podvody sa riešia nanajvýš v samotných príbehoch:-)

Milan Buno

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod