Mrazivé príbehy z drsného severu

Odkaz Jo Nesboa mŕtvemu kamarátovi

01. 05. 2016
Spisovateľ Jo Nesbo na lezenie so záchranárom Dušanom († 36) nezabudne: Odkaz mŕtvemu priateľovi!
Pre mŕtveho priateľa podal nadľudský výkon!
Svetoznámy autor detektívnych bestsellerov Jo NesbØ (56) vzdal hold tragicky zosnulému náčelníkovi horskej služby Dušanovi Leskovjanskému († 36).
 
Spoznali sa pritom len pár týždňov pred nešťastím. Dušan zahynul na ceste za záchranou životov, po páde vrtuľníka v Slovenskom raji v júli minulého roka. Vďaka nezabudnuteľným chvíľam spoločne stráveným v horách však oboch horolezcov spojilo priateľstvo. A už ho spečatil aj splnený sľub. Slávny Nór totiž obdivoval výkon Dušana, ktorý sa mu len tak medzi rečou pochválil, čo dokázal za jediný deň. NesbØ na počesť záchranára tiež absolvoval unikátny výkon - zdolal až 50 lezeckých ciest!
 
Heroický výkon svetoznámeho spisovateľa dojal i brata zosnulého záchranára Marka (39), ktorý je lesníkom na Správe Národného parku Slovenský raj. „Dušan a Jo sa stretli v máji minulého roka. Môj brat bol členom medzinárodnej asociácie horských vodcov, a keďže vedel dobre po anglicky, Nesba spolu s kolegom Danielom Mahdalom sprevádzali asi dva a pol dňa po Nízkych a Vysokých Tatrách aj Slovenskom raji,“ spomína Marek Leskovjanský.
 
 
Miloval hory
 
Slávneho Nóra vzali aj na Tomášovský výhľad - najväčšiu atrakciu v Slovenskom raji - ktorý bol Dušanovou srdcovkou. „Po ich prvom a aj poslednom stretnutí mi prezradil, že to bol perfektný chlap, otvorený a priateľský. Porozumeli si lezecky i ľudsky. Hoci Jo neliezol dlho, podľa slov brata bol veľmi šikovný,“ opisuje Marek spoločného chvíle svojho brata a spisovateľa.
 
Krátko na to však došlo k tragédii. Neďaleko Kláštoriska, na Prielome Hornádu, sa zrútil z výšky vrtuľník s posádkou záchranárov. Zachytil sa o elektrické vedenie a spadol do vody v ťažko prístupnom teréne. Záchranári leteli na pomoc 10-ročnému chlapcovi z Nemecka, ktorý si na túre zlomil nohu. Pri pokuse o jeho záchranu zahynuli štyria hrdinovia: Dušan Leskovjanský († 36), Marek Svitana († 34), Marek Rigda († 45) a pilot Ľubomír Majerčák († 44). Smrť náčelníka horskej služby Leskovjanského oplakala okrem rodiny a jeho troch detí aj malá Bianka (9), ktorú pri náročnom zásahu v júni 2014 zachránil po páde do rokliny v Prielome Hornádu.
 
Jeden z najčítanejších Nórov v súčasnosti pred pár dňami poslal na Slovensko dojímavú správu. „Pochválil sa, že na počesť Dušana, s ktorým si veľmi rozumeli, v Poľsku zdolal za jeden deň 50 lezeckých ciest. Od brata už totiž vedel, že aj s kolegom Mahdalom ešte v roku 2013 aj 2014 vyliezli za jeden deň vyše 50 skalolezeckých ciest. NesbØ jeho pamiatke takto vzdal hold nedávno - 22. apríla! Zvládol sedem hodín intenzívneho skalolezenia,“ dodal Leskovjanský.

Zdroj: Cas.sk (aj video)

 

Komentáre


+Pridať prispevok
Žela: Poďakovanie Jo Nesbovi, Oznámiť správcovi
Keď bol na Slovensku v televízii nahrala som si s nim video z televízii, milujem jeho knihy . Prajem mu veľa úspechov v jeho tvorivej činnosti aby sme mali čo čítať!
Počet reakcií 0
Reagovať
späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod