Mrazivé príbehy z drsného severu

Obesenec na zastávke MHD

24. 06. 2011
Vznášal sa tam muž. Vyzeralo to čudne, neprirodzene. Videlo sa mi, že prešla večnosť, kým som konečne zbadal priesvitnú šnúru na bielizeň, pripevnenú o hák lampy. Dobre oblečený muž akoby ustrnul vo výskoku s vystretými priehlavkami a špičkami topánok ukazoval na podlahu. Bol obesený – no bolo tam ešte niečo, čo nesedelo, čo pôsobilo zvláštne, neprirodzene. Srdce mi búšilo čoraz rýchlejšie, zreteľne som vnímal vlastný pulz. Nasucho som prehltol, no ani potom som nevládal odvrátiť zrak od muža vznášajúceho sa vo vzduchu. Ten chlap však nemal na čo vyliezť, uvedomil som si. Obesenec sa odrazu zachvel. Zalapal som po vzduchu...

Trošku som parafrázoval úryvok z knihy Zmluva podľa Paganinho, ktorý si môžeme prečítať na 160 miestach v Bratislave a v Košiciach (ja konkrétne v BA na Trnavskom mýte). Na zastávkach MHD, blízko nákupných centier, na frekventovaných miestach. Vydavateľ sa takto rozhodol spromovať najžiadanejší krimi román súčasnosti na svete a ak sa cestou do práce nudíte, môžete si takto zaujímavo skrátiť chvíľu čakania.

Kto čítal Hypnotizéra od Larsa Keplera, vie, o čom je reč a isto si nenechá ujsť ani Zmluvu podľa Paganiniho. Niektorí hovoria o pokračovateľovi slávneho Stiega Larssona a každopádne tieto knihy dokazujú, že Švédsko je krimi veľmoc. Kráčajú v stopách úspešnej švédskej detektívnej tradície, čo dokazuje niekoľko faktov:

  • Predajnosť -  napríklad z prvej knihy Hypnotizér zmizlo v prvých mesiacoch z pultov 200.000 výtlačkov, vo Francúzsku len za prvých 10 dní neuveriteľných 50.000 kusov. Zo Zmluvy podľa Paganiniho sa po vyjdení predalo 190.000 kusov a takto môžeme pokračovať.
  • Záujem vydavateľov – na knižnom veľtrhu v Londýne sa strhla menšia bitka o prekladateľské práva, ktoré pre Slovensko získal Ikar. Celkovo sa predali práva do desiatok krajín.
  • Reakcie kritiky – takmer unisono pozitívne ohlasujúce „švédsky trhák“, „larssoniáda pokračuje“, „kniha, kvôli ktorej sa oplatí obetovať aj nočný spánok“ či „štýl, ktorý vás pribije k stoličke“.
  • Hollywood našiel v ponurých severských thrilleroch novú inšpiráciu...Pod pseudonymom Lars Kepler sa skrýva manželská dvojica Alexander a Alexandra Ahndorilovci, ktorí sú už vo Švédsku zavedenými autormi. Najmä Alexander vďaka románu Režisér o Ingmarovi Bergmannovi. Chceli napísať thriller, ale bez toho, aby jeho prijatie ovplyvnila predchádzajúca tvorba a sláva. Preto si vybrali pseudonym.
Obaja milujú knihy Stiega Larssona a tak sa zrodilo krstné meno Lars. A keďže meno astronóma Jana Keplera je pre nich synonymom objavovania nového, dali si priezvisko Kepler. Aj oni chceli do detektívneho žánru vniesť nové prvky inšpirované filmom, nové charakterové typy a zápletky.

Myslím, že sa im to podarilo.
Ponuré prostredie chladného severu. Pohľad do ľudského psyché, temných a komplikovaných zákutí duše, do pekla ľudského zatratenia. Hypnotizér i Zmluva podľa Paganiniho sú vyspelé romány, zručne napísané (nečudo vzhľadom na autorov) a skúsené pero z nich naozaj cítiť. Štokholm či samotné Švédsko zhmotnené do riadkov priam mapovito. Veľa dynamizujúcich dialógov. Veľmi sa mi páči tak trochu nezvyčajný štýl – aj dramatické, napínavé, brutálne scény opisuje Kepler stroho, akoby filmovo. A to prispieva k celkovej atmosfére, ktorá je mimoriadne pôsobivá a podmanivá.

Na záver jedna osobná poznámka. Pred týždňom som prečítal knižočku vychytenej slovenskej autorky, ktorá sa čítala fajn, no už pár hodín po dočítaní vo mne z nej nezostalo absolútne nič. Zmluva podľa Paganiniho či Hypnotizér sú pravý opak. A to je problém. Dočítate...a akosi vo vás zostane pocit prázdna. Príbeh sa uzavrel a vám chýbajú postavy, vzrušenie a občas sa pristihnete pri tom, že uvažujete ako sa asi vyvíjajú ich osudy.
Dočítať takýto typ knižiek...hm, to nie je až také radostné.

Prečítajte si o dvoch záhadných úmrtiach v Zmluve podľa Paganiniho.

Milan Buno
jún 2011, blog.sme.sk
 


 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod