Mrazivé príbehy z drsného severu

Nový Stieg Larsson...

23. 03. 2013
Aj Nesbove knihy sú šialene návykové.

Je to nový Stieg Larsson...“ píše The Independent. „...ale ešte lepší,“ dodáva The Sunday Times. Magazín Vanity Fair však všetkých vyvádza z omylu a síce súhlasí, že Jo Nesbo je nórsky Stieg Larsson, ktorý sa stal vo svete fenoménom škandinávskej detektívky, no bol tu ešte skôr ako jeho slávny švédsky kolega. Chýba vám pokračovanie Millennia? Radi by ste si prečítali niečo podobne dobré, napínavé a kvalitné? Jo Nesbo so svojimi ôsmimi knihami je vám k dispozícii, zhodujú sa kritici i čitatelia.

Jo Nesbo prerazil so škandinávskou detektívkou ešte pred Larssonom, pripomína Vanity Fair. Už v roku 1997 stvoril detektíva Harryho Holea a jeho prvý román Netopierí muž zožal obrovský úspech a získal cenu Glass Key Award (Sklenený kľúč, škandinávska cena za najlepší kriminálny román). Nesbo je podobne vynaliezavý, vie vynikajúco využiť rafinované a previazané zápletky, brilantnú charakterizáciu postáv a nenápadne nastavuje zrkadlo súčasnej spoločnosti.

Všetci knižní hrdinovia majú nejakú zaujímavú Achillovu pätu,“ myslí si Nesbo. Kryptonitom Harryho Holey je alkohol. Rovnako ako Larsson, aj Nesbo skúma najtemnejšie zločinecké myšlienky. „Chcem ukázať tenkú čiaru, ktorá oddeľuje hrdinu od jeho protivníkov.“ Harry Hole je svojrázny a pritom absolútne uveriteľný hrdina, ktorý je svojím spôsobom neznesiteľný a napriek tomu ho musíte mať radi. Bojuje proti kriminálnikom, aj s alkoholom, rád sa postaví proti autoritám, má vlastný názor na spravodlivosť a kolegovia si ho vážia.

Jo Nesbo je podľa kritikov hviezdou škandinávskej detektívky. Pracoval ako finančný analytik, bol ekonómom na univerzite v Bergene a žurnalistom. Je tiež uznávaným hudobníkom. O jeho knihách portál eurocrime.co.uk napísal: „Brilantné thrillery s množstvom násilia a pomsty, ktorý sa môže zdať dlhá (niekoľko stostranové knihy), ale nebudete ich chcieť pustiť z ruky.“ Knihy Jo Nesba preložili do 40 jazykov, vyšli v 140 krajinách sveta a predalo sa z nich vyše 4 milióny výtlačkov. Len v 4,5 miliónovom Nórsku sa predalo z jeho kníh 1,5 milióna výtlačkov.

V slovenčine vyšli jeho knihy Zrada, Diablova hviezda a Bohyňa pomsty. Ide v podstate o spoločenské romány s kriminálnou zápletkou, ktoré vynikajú ambiciózne vystavanou štruktúrou. Ich vzrušujúci, napínavý a rýchlo sa odvíjajúci dej odráža náš moderný globalizovaný svet. Nesbove príbehy sa odohrávajú najmä v Oslo, ale zavedie nás aj do Thajska či Austrálie.

A rovnako ako Larssonove romány, aj Nesbove knihy sú šialene návykové: musíte byť neustále pripravení na ďalšiu divokú jazdu, dodáva Vanity Fair.

Uverejnené v marci 2011 na BUXcafé.sk

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod