Mrazivé príbehy z drsného severu

Nový Horst prevalcoval nórske kníhkupectvá

09. 10. 2015
Nová kniha v detektívnej sérii o Williamovi Wistingovi prišla po dvojročnej prestávke a bol to okamžitý úspech – zatiaľ najlepšie čitateľské hodnotenia a dva letné mesiace na vrchole nórskeho rebríčka.

Kniha Zaslepenosť, ktorá v slovenčine vychádza krátko po nórskom vydaní už 9. októbra, je desiatym prípadom inšpektora. Je to prvá kniha, ktorú Jørn Lier Horst napísal ako spisovateľ na plný úväzok. Nezdá sa však, že by jeho odchod z policajného zboru uškodil jeho štýlu. Wisting prekonáva určitý vývoj – podobne ako spisovateľ, ktorý v rozhovoroch s novinármi priznal, že ho šokuje, ako sa zmenila kriminalita aj postoj ľudí k nej. Hrubé násilie, ktoré ide ruka v ruke s neochotou svedkov vypovedať, pripraví ťažké chvíle aj inšpektorovi a jeho kolegom.
 
„Kristiansand naňho pôsobil ako tiché, takmer ospalé mesto, ale pod povrchom sa hýbali rôzne veci. Miera kriminality i tu stúpala, zločiny prekračovali hranice krajiny, boli brutálnejšie, komplexnejšie a organizovanejšie ako kedykoľvek predtým. Za tých tridsaťdva rokov, čo bol policajtom, sa navyše zmenilo aj mentálne nastavenie spoločnosti. Predtým sa ľudia väčšinou prihlásili a povedali im, čo vedeli a videli. 
Teraz policajti stále častejšie narážali na múr mlčania. Ľudia boli vydesení. Nechceli sa do ničoho miešať, báli sa poskytnúť polícii informácie, navyše sa čoraz viac odcudzovali a nestarali sa natoľko, čo sa okolo nich deje.“ 
 
Sofie Lundová sa v detektívnom románe Zaslepenosť spolu so svojou ročnou dcérkou nasťahuje do domu, ktorý zdedila po dedkovi, obávanom starom kriminálnikovi. Jediné, čo vo vyprázdnenej vile ostane, je zamknutý sejf v pivnici. To, čo sa v ňom nachádza, prekvapí nielen Sofie, ale aj larvických vyšetrovateľov. Netušená pozostalosť rozpúta lavínu udalostí.
 
V slovenčine sú zatiaľ dostupné posledné štyri časti série, ktorými sa autor presadil aj v zahraničí – od románu Na zimu zatvorené, ktorý získal Cenu nórskych kníhkupcov za najlepšiu knihu roka, cez Poľovné psy, ktoré pozbierali všetky dôležité severské ceny za detektívku, veľmi kladne hodnotenú a zrejme zatiaľ najdynamickejšiu predposlednú knihu Jaskynný muž až po novinku Zaslepenosť.
 
Na jar budúceho roku by mal v slovenčine vyjsť preklad jeho ďalšej knihy: v jej úvode more vyplaví na breh odseknutú ľavú nohu v topánke a čoskoro na to druhú – opäť ľavú.  Jej vydanie možno príde autor predstaviť osobne.   
 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod