Mrazivé príbehy z drsného severu

Nie je to len obyčajný zabijak

22. 07. 2015
Konečne je vonku ďalšia nesbovka a opäť sme si užívali jej čítanie.
Hlavnou postavou knihy Krv na snehu je dokonale súcitný antihrdina, nájomný vrah s dobrým srdcom. Olav Johansen je muž mnohých paradoxov, zločinec s prchkou povahou, ktorý vám však opäť bude viac než sympatický.
 
Píšu sa 70.roky. Oslo. Olav Johansen nedokáže jazdiť autom pomaly. Keď sa rozčúli, stráca hlavu a vôbec mu nejde matematika. Je dyslektik, prečítal pár kníh, ale nevie toho veľa. Neovláda nič, čo by mohlo byť pre ostatných užitočné. 
Na čo sa teda hodí? 
Je perfektný zabijak. Väčšinou likviduje ľudí, ktorí si to zaslúžia, a nie je to pre neho žiadna veda. Keď zabíjate ľudí, ťažko sa s niekým zblížite. 
Zrazu však Olav stretol ženu svojich snov. No má problém: je to šéfova manželka a Olavovou úlohou je popraviť ju.
 
Zabudnite na 10 dielov série s Harry Holeom. Idete do nového prostredia, novej éry, na úplne iný ľad. Alebo skôr sneh Rozhodne je to netypická nesbovka, ktorú však zhltnete za jeden dlhší večer (168 strán), pretože je naozaj dramatická, v štýle Noir a budete si ju naozaj užívať.
 
Doteraz sme sa na svet zločincov dívali z pohľadu vyšetrovateľa a polície. Teraz prejdete na druhú stranu a väčšinu príbehu sledujete z pohľadu špičkového nájomného vraha, ktorý je vlastne takým obyčajným chlapíkom. Nechá vás nahliadnuť do svojej duše, pekne sa predstaví a vysvetlí vám dôvody, prečo zabíja na objednávku. 
Jo Nesbo sa zasa pohral s čitateľmi a psychikou. Zo zloducha vlastne urobil celkom sympatického chlapíka, ktorý sa napokon bude musieť rozhodnúť, na ktorú stranu sa prikloní. A keďže má dobré srdce, to rozhodnutie ho dostane do peknej šlamastiky...
 
Jo Nesbo je majstrovský rozprávač. Na malom priestore dokázal rozohrať naozaj dramatický a napínavý príbeh. Chvíľami možno zostanete prekvapení, ako sa to dá vtesnať do pár strán a pritom to je naozaj kvalitne napísané. V tom je umenie kráľa severskej krimi.
Pútavosti pridáva aj prostredie podsvetia, nekalé praktiky, vraždy, brutálne činy. 
Nechýbajú city (žiadne strachy, žiadna lovestorka), ale ako sme už u Nesba zvyknutí, jeho príbehy majú v sebe ľudskosť a porozumenie. A predovšetkým čierny humor, bez neho by to už nešlo. 
 
Krv na snehu je skôr gangsterka, ktorú Nesbo uchopil úplne inak, ako by sme čakali. Krátka, úderná a pritom vysoko kvalitná. A nepotreboval na to 500-stranový román...
 
HRAJTE o 201 cien.
Stačí si kúpiť krimi Krv na snehu.
 Viac na www.topkrimi.sk
 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod