Mrazivé príbehy z drsného severu

Netflix sa spojil s Jo Nesbom a vznikne seriál o Harrym Holeovi!

19. 03. 2024
Harry Hole v seriáli a o scenár sa postará sám Jo Nesbo.

Fanúšikovia knižnej série s vyšetrovateľom Harry Holeom sa tešia. V roku 2017 už sfilmovali siedmu knihu série Snehuliak, no tentoraz to bude seriál a iná kniha. Ak si spomínate, film s Michaelom Fassbenderom a Rebeccou Ferguson v hlavných úlohách naznačoval, že Snehuliak sa stane jedným z najlepších thrillerov roka. Žiaľ, nestalo sa.

Po siedmich rokoch prichádza druhý pokus, tentoraz premyslenejší. Netflix ohlásil seriál na základe knihy Diablova hviezda a veľkou správou je to, že o scenár krimi trileru sa postará sám Jo Nesbo.

Seriál Diablova hviezda

Seriál bude produkovať spoločnosť Universal Working Title a jeho premiéra je naplánovaná na rok 2026. Nakrúcanie sa začne v Osle pred letom. Réžiu dostal na starosť Øystein Karlsen, oceňovaný nórsky scenárista a režisér, ktorý sa preslávil najmä seriálmi Dag (viacero ocenení, neskôr kúpila práva na svoju verziu aj americká FOX TV), Exit (8 nominácií a 2 ceny prestížnej Gullruten 2020), či filmom Fuck Up (čierna akčná komédia).
Zatiaľ nie sú známe žiadne detaily o obsadení.

Kniha Diablova hviezda

Kniha Diablova hviezda, ktorá vyšla v roku 2003, sleduje detektíva Harryho Holea, ktorý počas leta vyšetruje vraždu ženy v Osle.
V jednom z bytov v centre sa na strope objaví hnedastá škvrna a do hrnca s variacimi sa zemiakmi padá kvapka krvi. Na podlahe svojho bytu na ulici Sofies gate leží inšpektor Harry Hole – namol opitý a opustený. Ani fanatické úsilie mu nepomohlo dokázať kolegovi Tomovi Waalerovi vraždu, no pripravilo ho o najbližších. Navyše vie, že o štyri týždne príde aj o prácu.

Pri telefonáte z policajnej stanice precitne z alkoholického opojenia. Polícia našla zavraždenú ženu s odseknutým prstom na ruke. Harry Hole dostáva ešte poslednú šancu. Má však spolupracovať s jediným kolegom, ktorý v tom čase nie je na dovolenke – je ním práve Tom Waaler. A teplota v Osle má v najbližších dňoch ďalej stúpať...

Neúspešný Snehuliak

Snehuliak v roku 2017 síce úplne neprepadol, zarobil 43,1 milióna dolárov pri rozpočte 35 miliónov dolárov. Ale dostal veľmi zlé kritiky a reakcie od divákov.

Preto je zaujímavé, že sa Netflix púšťa do novej adaptácie, tentoraz seriálovej. Niektorí sa pýtajú, či Netflix uspeje a prečo si tak verí.
Každopádne, seriálová forma viac nahráva tomu, aby sa z Diablovej hviezdy stal úspešnejší projekt ako bol Snehuliak. Ten bol roztrieštený, pomalý, komótny...no dohľad Jo Nesba nad scenárom sľubuje akciu, napätie a pravdepodobne aj lepší výsledok.

 

Fenomén Jo Nesbo

Jeho knihy vyšli už vo vyše 40 jazykoch a 140 krajinách sveta – tajomstvo tohto úspechu je podľa kritikov i čitateľov jednoduché.  Nesbø píše mimoriadne pútavo, dôvtipne, vie skvele rozpracovať zápletku a má úžasne premysleného hlavného hrdinu. Dokonca aj Amazon o ňom napísal: „Jo Nesbø je génius. Vrelo odporúčame.“

Na CNN o ňom povedali: „Ak existuje vo svete literatúry spravodlivosť, raz bude Harry Hole rovnako populárny a obľúbený ako Harry Potter.“

Harry Hole je typ amerického detektíva drsnej školy importovaný do Nórska. Má svoje muchy, nie je dokonalý, zvykne si vypiť, no zároveň je zásadový a férový. Nesbøva mama ho vraj v detstve strašila reálnym policajtom menom Hole, ktorý pôsobil na mieste, kde rodina zvykla tráviť prázdniny. Hole si mal vtedy prísť po každého, kto nebol včas v posteli...

Jo Nesbø dokáže v príbehoch šikovne narábať s humorom a jemnou iróniou, čo vynikajúco vystihol v kvalitných prekladoch Jozef Zelizňák. Severské detektívky sú dnes už pojmom po celom svete a postupne si získali aj slovenských čitateľov. Po švédskom autorovi Stiegovi Larssonovi máme ďalšiu hviezdu v podobe Jo Nesba.

V septembri 2024 vyjde v slovenčine ďalšia kniha Jo Nesba – Kráľ mesta Os, ktorú práve doprekladal Jozef Zelizňák a už sa robia korektúry.

Foto: SkveléKnihy.sk, Niceshot.no, Harald Olsen

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod