Mrazivé príbehy z drsného severu

Nenápadná kráska Rooney Mara je najnovším miláčikom kozmetických výrobcov

28. 11. 2013
Mara vám môže pripadať ako zádumčivá osoba. Rada sa ponára do spomienok, a to aj vďaka vôňam, na ktoré je veľmi citlivá. Ak patríte k rovnakým citlivkám, určite sa zamilujete do parfumu Down Town. Je jemný, ani nie veľmi kvetinový, ani ženský.

Nenápadná a krásna. Herečka, a nie povrchná. Aj taká je Rooney Mara (28), ktorá žongluje s prácou, so slávou a s každodenným životom.

Tento film má potenciál zmeniť ti život, no nie nevyhnutne k lepšiemu, povedal Rooney režisér David Fincher, keď si ju vybral do filmu Muži, ktorí nenávidia ženy. Nenápadné dievča s modrozelenými očami sa predstavilo ako jedna z najtalentovanejších herečiek novej generácie a získalo ocenenie Zlatý glóbus aj nomináciu na Oscara. A dokázalo si uchrániť aj súkromie, na čo narážal Fincher, keď jej to vravel.

Neznášala školu
Mimochodom, jej meno je zložené z dvoch priezvisk. Svoje krstné meno Patricia prestala používať. Jej pradedovia (Rooney a Mara) založili významné kluby amerického futbalu. Mara vyrastala v rozvetvenej rodine s dvadsiatimi dvomi strýkmi a tetami a so štyridsiatimi bratrancami. Sestra Kate je tiež herečka a ešte má dvoch bratov. Po strednej sa rozhodla precestovať Južnú Ameriku a študovať problematiku životného prostredia. Prešla Peru, Ekvádor i Bolíviu. Po štyroch mesiacoch sa vrátila domov do New Yorku, aby študovala diaľkovo. Ešte sa venovala aj psychológii, no nevedela sa dočkať, kedy zasa vyrazí na cesty. Ako to len mohlo dopadnúť...

Chodí v pyžame
Dvadsaťosemročná brunetka stále žije najmä v New Yorku a hollywoodskemu „cirkusu“ sa snaží vyhýbať rovnako ako kedysi škole. ,,Necítim sa ako celebrita. Môj život sa nijako zásadne nezmenil,“ tvrdí Mara, ktorá pokojne vbehne do supermarketu v pyžame! Nakoniec, toto nie je nejaká bezduchá blondína. Keď utiekla zo školy, vybrala sa do Kene. Nešla si užívať safari, ale namierila si to rovno do Ribery. Do obrovského slamu na okraji Nairobi. ,,Samozrejme, že som nikdy nič také nevidela. Bolo to šokujúce. Slum veľký ako Central Park s vyše miliónom obyvateľov. Len tam tak stojíte a premýšľate, aké by to bolo, keby ste tam museli žiť.“

Keď sa vrátila domov, založila nadáciu Faces of Kibera na pomoc malým sirotám zo slumov. Drahé oblečenie, slávu a všetku tú pozlátku, čo patrí k šoubiznisu, si preto k srdcu zasa až tak nepripúšťa. ,,Som ako normálny človek, nakupujem, chodím do kina aj do fitka.“ Mara je pri výbere oblečenia naozaj lenivá. Jediným kritériom je pre ňu jednoduchosť a pohodlie.

Je krásna?
A neverí ani na zázračné elixíry, o svoje telo sa ukážkovo stará. Keď s Fincherom natáčali film, absolvovala veľmi tvrdú fyzickú prípravu, dokonca sa musela naučiť jazdiť aj na motorke. Vtedy sa zoznámila s kickboxom a cvičí ho dodnes. Tiež beháva, cvičí pilates kombinovaný s prvkami baletu, dokonca sa venuje turistike. Ale najmä si dáva pozor na to, čo do svojho tela dá! Strava je podľa nej oveľa dôležitejšia ako nejaké krémiky. Mara je vegánka a striktne odmieta mäso aj potraviny živočíšneho pôvodu. Žiadna iná finta ani trik sa neskrývajú za jej dokonale čistou pleťou, len správna životospráva a veľa pohybu. A ešte opaľovací krém, ktorým si ju chráni počas celého roka.

Tajnostkárka
Mara nechcela obetovať svoj život verejnosti. Pod pokrievkou ostáva aj jej vzťah s mladým filmárom Charlie McDowellom (jeho rodičia sú herci Malcolm McDowell a Mary Steenburgen). A New York jej túto anonymitu môže dopriať. Ten hrá hlavnú rolu aj v novej kampani pre vôňu Calvin Klein Down Town. ,,Nájdete tu ľudí odvšadiaľ. Je to mesto neuveriteľných možností. Ak máte chuť, môžete byť obklopená ľuďmi, a ak nie, zostanete celkom sama,“ hovorí herečka, ktorá sa rozhodne samoty nebojí. ,,Som rada, keď sa strácam vo vlastných myšlienkach a pozorujem ostatných,“ tvrdí Mara, nenápadná aj vďaka svojim outfitom.

Čierna, sivá, biela, trochu nudné, ale aj štýlové. Nakoniec, čo čakáte od ženy, ktorá miluje ikony Audrey Hepburn alebo Patti Smith? Rovnako nadčasová a čierno- -biela je aj kampaň pre parfum, ktorú natočila so „svojím“ režisérom Davidom Fincherom.

A najdôležitejšou otázkou je?
Rok a pol po tom, čo hrala potetovanú hackerku Lisbeth Salanderovú, s ňou spolupracujú režiséri zvučných mien ako Spike Jonze, Terrence Malick. Oba filmy by mali mať premiéru budúci rok (pravdepodobne nie na Slovensku), zatiaľ čo Vedľajšie účinky Stevena Soderbergha sa už do kín dostali. V psychologickom trileri sa predstavila ako manhattanská vrahyňa.

Ako žena, ktorá sa dopuje liekmi proti úzkosti, lebo sa bojí manželovho prepustenia z väzenia. Asi najdôležitejšou otázkou však ostáva, či sa na plátna vráti ako Lisbeth Salanderová v druhej časti Larsonovej trilógie Dievča, ktoré sa hralo s ohňom. ,,Neviem,“ tvrdí zakaždým, keď sa jej na to pýtajú, a krčí plecami. ,,Ale som na to pripravená.“

Alexandra Žilavá, 27.november 2013, pluska.sk/EMMA

 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod