Mrazivé príbehy z drsného severu

Keď diabol svieti na cestu

11. 06. 2015
Najtemnejší román kráľovnej nórskej krimi. Ďalší psychologický, znepokojujúci a intenzívne vzrušujúci príbeh, napísali nórske médiá.

A Good Book Guide dodáva: „Tento znepokojujúci román zobrazuje dôvody, prečo ľudia páchajú zločiny a zničujúci dopad, aký to má na ich životy.“
 
Keď diabol svieti na cestu,
človek to veľa nevidí.
 
Karin Fossum je autorkou mimoriadne úspešnej série detektívnych románov o inšpektorovi Sejerovi, za ktorú získala viacero prestížnych ocenení a vyslúžila si spomínanú povesť. V slovenčine už vyšli prvé štyri časti série, Evino oko, Neobzeraj sa, Kto sa bojí vlka a naposledy Keď diabol svieti na cestu.
 
Dvaja tínedžeri pohybujúci sa na hrane zákona sa zvyčajne zabávajú kradnutím kabeliek a peňaženiek. Zipp a Andreas si v jednom vyhrotenom prípade neuvedomia, čo spôsobili a pokračujú v dome staršej ženy. 
 
Irma má 60 rokov, žije osamelým životom bez lásky. Pokojne a bez toho, aby niekoho obťažovala...až do dňa, keď do jej krehkého života vstúpia Zipp a Andreas.
Situácia sa však uberie úplne iným smerom, ako očakávali. 
Zipp stojí vonku a čaká na svojho parťáka.
No Andreas sa nikdy nedostane von...
 
Ako je už pre Karin Fossum príznačné, sústredí sa v detektívke situovanej do malého mesta na opis toho, ako násilie dokáže zničiť náš bežný život a hľadá odpoveď, za akých okolností niekto prekročí pomyselnú hranicu a stane sa vrahom. 
Román Keď diabol svieti na cestu  má niekoľko vedľajších línií, vrátane Sejerovho osobného života, v ktorom sa objavuje nová žena a významnú úlohu zohrá aj jeho adoptovaný vnuk.
Za túto knihu získala Karin Gumshoe Award za najlepšiu európsku detektívku roka.
 
Prečítajte si krátky úryvok z novinky Keď diabol svieti na cestu:
„Nemôžeš zvaliť vinu na diabla,“ usmial sa Sejer.
„Nie?“
„Vari ho oficiálne nevylúčili z nórskej cirkvi? Ako neexis­tujúcu veličinu?“
„To je tá najväčšia chyba, akú sme spravili,“ povedal Skarre zamyslene.
„Prečo?“ vyzvedala Sara.
„Ak v neho neveríme, tak ho nespoznáme, keď sa náhle zjaví.“
„Chceš obviňovať diabla? Preboha. To by teda na súde vy­zeralo.“
„Nie, nie,“ Jacob pokrútil hlavou. „Skús sa na to pozrieť takto: stretávame sa s diablom stále. Otázka znie, ako naňho.“
Na okamih zmĺkol. „Vlastne ani neverím v diabla. Ale z času na čas zapochybujem. Napríklad, keď som videl Aniti­nu fotku. To, čo z nej ostalo. Alebo Robertovu tvár cez prie­zor cely. Je to dobrý človek.“
 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod