Mrazivé príbehy z drsného severu

Jo Nesbo: Aj ja som vyrastal medzi dvomi bratmi

10. 10. 2020
Prečítajte si krátky rozhovor Jo Nesboa pre CBTB - Crime by the Book.
CBTB (Crime by the book): Ako by ste opísali dej KRÁĽOVSTVA jednou alebo dvoma vetami?
Jo Nesbo: Dvaja bratia s temným rodinným tajomstvom sa znova stretávajú na rodinnom statku. Ten mladší má veľkolepý plán a sľubuje, že vďaka nemu zbohatne celá dedina, starší, beznádejne zamilovaný do jeho ženy, sa všemožne snaží zatajiť, čo sa pred rokmi skutočne stalo. 
 
CBTB: Čo vás inšpirovalo?
JN: Život, literatúra, sny a hudba.
 
CBTB: Ktoré postavy sú kľúčové? Môžete nám predstaviť hlavných hrdinov?
JN: Roy je rozprávač a starší z bratov, po smrti rodičov ostal na statku. Má čosi cez tridsať rokov a prevádzkuje benzínovú pumpu. Je realista, veľa toho nenahovorí a nemá žiadnych blízkych priateľov, ale ľudia ho majú radi a vážia si ho za to, ako pracuje. Žije sám, mal síce dva dlhoročné vzťahy s vydatými ženami, ale naozaj miloval len bývalú priateľku svojho mladšieho brata.
Carl je bystrý očarujúci muž, ktorý sa vie hýbať medzi ľuďmi a ktorý sa vrátil z Kanady so svojou ženou Shannon. Chce v dedine postaviť hotel. Dedinčania ho vnímajú ako spasiteľa, ale netušia, že uniká pred finančným škandálom.
Shannon je silná, talentovaná a rozumná žena, architektka s ambíciou postaviť majstrovské dielo v pôsobivom prostredí  hôr nórskeho vidieka. 
 
CBTB: KRÁĽOVSTVO sa sústredí na dynamiku rodinných vzťahov a na vzťah dvoch bratov. Prečo ste si pre svoju novú knihu vybrali práve tento motív?
JN: Určite za to čiastočne môže fakt, že som vyrastal s dvoma bratmi. Bratské puto spája silná lojalita a v tomto príbehu to puto prechádza extrémnou skúškou. Ide vlastne o večnú otázku: zoči-voči morálnej dileme, keď si musíte vybrať medzi srdcom a rozumom, čo spravíte? Čo by ste si vybrali VY, keby ste boli jedným z týchto troch hrdinov?
 
CBTB: Dej sa odohráva v malom provinčnom mestečku. Ako sa prostredie malého mesta podieľa na príbehu? Je rozdiel písať detektívku z mestského prostredia a detektívku z prostredia vidieckej komunity? 
JN: Keď je dej situovaný do obmedzeného priestoru, v ktorom je jasná hranica medzi vnútorným a vonkajším svetom, vzniká kontext, v ktorom od vás čitateľ očakáva hlavné premenné vnútorného sveta. Je zaužívané, aspoň si myslím, že do vnútorného sveta nemôžu po prvom dejstve len tak vstúpiť ďalšie nové, prekvapujúce informácie alebo postavy.
 
CBTB: KRÁĽOVSTVO nie je súčasťou série ako vaša posledná kniha Nôž. V čom je písanie samostatného románu iné v porovnaní s písaním série?
JN: Je tam iný dramatický oblúk. V samostatnej knihe nie je minulosť, ktorá sa nedá zmeniť, ani budúcnosť, na ktorú musíte myslieť. Ale inak píšem o tom istom: o láske, vražde, vernosti, chamtivosti, morálke, túžbe a o strachu zo smrti. 
 
CBTB: Čo zaujímavé podľa vás v tejto knihe čaká na vašich čitateľov?
JN: Dúfam, že prostredie a mentalita ľudí nórskej dediny budú pre čitateľov rovnako fascinujúce, ako boli pre mňa.
 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod