Mrazivé príbehy z drsného severu

Jo Nesbo a jeho triler Macbeth

17. 08. 2017
A je to tu! Poznáme originálnu obálku knihy Jo Nesboa Macbeth, ktorú napísal ako triler na základe Shakespearovej slávnej hry.

V podstate to bola detektívka, už keď ju napísal sám Shakespeare, myslí si Jo Nesbo. Vojenský veliteľ sa postaví proti panovníkovi, zabije ho a jeho neskôr zabijú tiež.  Triler o mocenskom boji, temná noir atmosféra, paranoidná myseľ, hlavný hrdina s vlastným morálnym kódom... Nie, necítim sa tu vôbec cudzo,“ povedal Jo už pred časom a ukázal tak, prečo mu je Macbeth blízky.

V rámci medzinárodného projektu Hogarth Shakespeare si aj preto vybral Macbetha a ten z pera Jo Nesboa vyjde 5.apríla 2018.
Treba povedať, že Shakespeare je nadčasový a skvele uchopiteľný. Jeho zápletky a bravúrne vykreslené postavy si už adaptovali mnohí iní autori a filmári. „Macbeth je skvelý príbeh,“ tvrdí Jo Nesbo. „Zoberiem z neho, čo sa mi hodí, napíšem vlastný príbeh a budem mať dosť odvahy nazvať ho rovnako.“

Ako Jo Nesbo dodal, jeho slávny detektív Harry Hole sa Macbethovi celkom podobá – obaja bojujú s vnútornými démonmi a majú komplikované vzťahy s okolím.
Nesbov Macbeth bude o skorumpovanom policajtovi, podsvetí, drogách a priateľstve z detstva. „Je to triler o boji o moc, ktorý sa odohráva v drsnom a dramatickom zločineckom prostredí. Je to triler o paranoidnej ľudskej mysli,“ prezrádza Jo Nesbo. „Hlavný hrdina má v sebe nespochybniteľný morálny kódex, poškodenú myseľ, vnútornú silu aj emocionálnu slabosť. Má svoje ambície i pochybnosti...“

V tomto VIDEU vysvetľuje Jo Nesbo, prečo sa rozhodol napísať triler Macbeth.

 

Za projektom Hogarth Shakespeare stojí vydavateľstvo Penguin Random House, ktoré oslovilo známych autorov, aby po svojom spracovali diela legendárneho anglického dramatika. Výsledkom bude séria kníh, vrátane Macbetha od Jo Nesba.
Othella si zobrala Tracy Chevalierová (možno poznáte jej príbeh Dáma a jednorožec), Hamleta Gillian Flynnová  (autorka hitov Stratené dievča, či Temné miesta), Zimnú rozprávku Jeanette Wintersonová (Trhlina v čase, Ťarcha) a Búrku Margaret Atwoodová (Pýthie, Kus temnoty).

Milan Buno, literárny publicista

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod