Mrazivé príbehy z drsného severu

Jo Nesbø sa vyznal z lásky k Oslo

26. 06. 2016
Dvorný prekladateľ Jo Nesba Jozef Zelizňák sa pred pár dňami stretol so slávnym nórskym spisovateľom na koncerte jeho kapely Di Derre v Čechách.

Ako mu Nesbø prezradil, už finišuje na svojom najnovšom románe o Harrym Holem a Jozef sa už v auguste môže tešiť na nórsky rukopis. Slovenský preklad dlho očakávanej knihy vyjde na Slovensku súčasne s originálom na jar budúceho roka.

Kapela Di Derre na koncerte uviedla aj svoju najnovšiu pieseň Oslo by (Mesto Oslo), ktorá je vyznaním kapely a samotného Nesba z lásky k Oslo. Pritom si aj Nesbø uvedomuje, že Oslo nie je najkrajšie, najlepšie, najzaujímavejšie ani najvrúcnejšie mesto na svete.

Pieseň hovorí o nesentimentálnej láske, čo sa vyvinula počas celkom dobrých dní, za celkom dlhý čas v celkom pohode meste. Oslo je pre mnohých – najmä pre ľudí, ktorí sa do mesta prisťahovali za prácou – manželstvom z núdze.
„Ale potom sa človek jedného dňa zobudí, vyzrie z okna, vidí mesto pod sebou a náhle pochopí, že ho ľúbi. Nie preto, že je také, aké je. Napriek tomu. V rozpore s akoukoľvek logikou. A vieš čo? Podľa mňa máme na to právo. Veď to je, dopekla, náš domov,“ vyznal sa Jo Nesbø exkluzívne pre Severskekrimi.sk.

Pieseň Oslo by napísal Jo Nesbø s kreatívnymi nápadmi od členov kapely a okamžite sa stala v Nórsku hitom. Môžete si ju vypočuť aj vy:

Jo Nesbø a jeho Oslo by

Komentáre


+Pridať prispevok
Jan Hofírek: Knižní recenze, Oznámiť správcovi
http:kniznirecenzeetc.blogspot.cz201608mons-kallentoft-vodni-andele.html
Počet reakcií 0
Reagovať
späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod