Mrazivé príbehy z drsného severu

Jo Nesbø sa vymazal z titulkov filmu Snehuliak.

23. 10. 2017
Nóri sú z neho šokovaní Na filmovú podobu bestselleru som nemal žiadny vplyv, vraví.

Novinári sa ho často pýtali, či dovolí, aby sa z jeho policajného trileru Snehuliak niekedy stal aj film. Vylúčené, opakoval Jo Nesbø. Vylúčené. Jedine, že by sa ozval Martin Scorsese.

Ale Martin Scorsese sa ozval. A vyliečil ho zo strachu, že silné filmové médium prevalcuje svet, ktorý on v knižke tak starostlivo a dlhodobo budoval. Dovolil svojmu legendárnemu vyšetrovateľovi Harrymu Holemu, aby ožil aj na plátne v kine. Hoci úplne iný, ako si ho vždy predstavoval on.

Dnes to možno Jo Nesbø ľutuje. Snehuliak mal premiéru 12. októbra, ale on na nej nebol. Išiel na dovolenku do Grécka a vyhýbavo odpovedal na otázky, či si ho pozrie aspoň tam.

A pred pár dňami už dokonca podnikol kroky, aby ho s ním ľudia nespájali.

 

Keď popularita škodí

Nórsky denník VG zistil, že Jo Nesbø sa vymazal z titulkovej listiny. Vo filmovej databáze IMDB už nie je zapísaný ako výkonný producent. To isté urobil aj jeho jeho agent Niclas Salomonsson, ktorého noviny poprosili o vysvetlenie. "Nebudeme to komentovať," povedal.

Ešte minulý týždeň tam obe ich mená boli, dopĺňali zoznam ďalších jedenástich producentov. Zmena nastala po tom, ako sa na Snehuliaka nazbierali viaceré negatívne recenzie. Môže to súvisieť. Vo svete neboli kritici takí nemilosrdní, Nóri mu však dávali len dve hviezdičky zo šiestich.


Michael Fassbender ako Harry Hole vo filme Snehuliak. (zdroj: OUTNOW)

 

Vo filme im chýbalo napätie, nepochopili množstvo postáv, ktoré sa bez vysvetlenia z príbehu vytratili, neprijali celkom ani Michaela Fassbendera v hlavnej úlohe. Zdalo sa im smiešne, že alkoholika Harryho Holeho hral niekto s takým vyšportovaným telom.

Sme šokovaní, že v takej veľkej hollywoodskej produkcii môže vzniknúť taký slabý film, napísal napríklad denník Dagbladet.

Jo Nesbø je celkom plodný autor, píše aj pre deti, ale najväčší úspech má rozhodne s knihami, kde vystupuje práve Harry Hole. Jeho mimoriadna popularita nakoniec možno filmu uškodila, pretože každý si ho nejako predstavuje. A nie práve tak, ako to ukázali filmári.

"V mojej hlave vyzeral Harry úplne inak. A veľmi ma prekvapilo aj to, v akom byte býva," povedala pre VG nórska ministerka kultúry Linda Hofstad Helleland.

 

Nie je to viac jeho príbeh

Adaptácia Snehuliaka sa chystala niekoľko rokov a počas nich sa udialo viacero zmien.

Martin Scorsese, majster amerických gangsteriek, nakoniec nemal čas na to, aby film režíroval. Túto pozíciu prenechal Švédovi Tomasovi Alfredsonovi a sám sa stiahol do pozície výkonného producenta.

Jo Nesbø dnes tvrdí, že už niekedy vtedy sa z filmu začal sťahovať aj on. "Príbehy Harryho Holeho už píšem desať rokov, odvtedy už je jeho svet dostatočne silný. Film to nemohol zmeniť," cituje ho VG. "Svoju knihu vidím ako štartovací bod pre Tomasa Alfredsona. Je to jeho príbeh, nie môj."

Čím bližšie bolo filmovanie, tým viac sa mu vraj zdalo zrejmé, že nebude mať čas na to, aby proces kontroloval a zasahoval doň. "Nemal som na film žiadny vplyv a zdalo sa mi prirodzené, že vycúvam z titulkov," vraví. "Štúdiu Universal a Working Title sa to zdalo logické, a preto v nich viac nie som."

V slovenských kinách je Snehuliak po prvom týždni druhý najnavštevovanejší film. 

20.10. 2017 KRISTÍNA KÚDELOVÁ
Jo Nesbo (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod