Mrazivé príbehy z drsného severu

Jo Nesbø má životopis troch hviezd

18. 08. 2013
Patrí medzi najuznávanejších a najčítanejších autorov kriminálnej literatúry posledných rokov, čo dokazuje aj viac ako štyridsať prekladov jeho kníh do iných jazykov, z ktorých sa predalo minimálne osemnásť miliónov výtlačkov. Jo Nesbø, ktorý sa teraz hrdí medzinárodnými oceneniami za literatúru, bol však okrem iného profesionálnym futbalistom a spevákom v úspešnej kapele.

Spisovateľovi vyšla pred pár dňami kniha Prízraky, v ktorej sa hlavný hrdina Harry Hole stretáva v uliciach Osla s úmrtiami narkomanov.

Popová hviezda

Nesbø, ktorý sa narodil v roku 1960, stihol za svoj život strhnúť pozornosť už niekoľkokrát. „Prvýkrát som sa objavil v prvoligovom futbalovom tíme Molde, keď som mal sedemnásť a bol som si istý, že sa stanem profesionálnym hráčom anglického Tottenhamu. Škola sa tak dostávala na vedľajšiu koľaj a keby ste sa na mňa pýtali nejakého učiteľa, tak by asi len ťažko spomenul, moja existencia bola totiž zahalená tajomstvom. Vtedy som si vravel, no a čo? Veď budem športovcom!“ spomína na svoje futbalové začiatky na svojej internetovej stránke. Plány mu napriek talentu nakoniec prekazilo zranenie kolena, a tak strávil slávny spisovateľ tri roky v armáde, kde sa rozhodol doplniť si chýbajúce vysokoškolské vzdelanie.

„Jedného dňa ma v univerzitnej kaviarni oslovil chalan, ktorému niekto povedal, že hrávam na gitare. Nebola to celkom pravda, vedel som len tri akordy, ale neoponoval som, keď mi navrhol, aby som sa pridal k nemu do kapely. Tak som sa stal gitaristom,“ rozpamätáva sa. Skupina De Tusen Hijem hrala industriálny rock a veľa úspechov nezožala, Nesbø sa tam však prvýkrát a ako dodáva, omylom, dostal k mikrofónu a skladaniu piesní.

Vyštudovaný ekonóm sa po škole zamestnal vo finančníctve, ale láska k hudbe ho neopustila a keď dostal ponuku pridať sa k formácii Di Derre, opäť neodmietol. „O rok nato sme mali svoje prvé koncerty a o dva roky sme podpísali nahrávaciu zmluvu. Náš druhý album sa stal najpredávanejším v Nórsku za posledné roky. Naše koncerty sa vypredali do hodiny. Náhle som bol popovou hviezdou.“

Svetové bestsellery

Po rušnom období sa rozhodol dať si s kapelou polročnú pauzu a odísť z Nórska tak ďaleko, ako sa len dá. Cestou do Sydney, ktorá trvá z Osla tridsať hodín, mu skrsol v hlave nápad a pustil sa do písania prvej knihy. „Môj let sa zdržal, a tak som začal písať o chlapíkovi, ktorý sa volá Harry, a ktorý má zdržanie na tom istom letisku, a ktorý je ubytovaný v tom istom hoteli ako ja,“ píše Nesbø o začiatkoch svojho fiktívneho detektíva, ktorému CNN predpovedala budúcnosť slávnejšiu ako Harrymu Potterovi.

Debutový Netopier mal pôvodne vyjsť pod pseudonymom, nakoniec sa Nesbø s vydavateľom dohodli na používaní pravého mena. Kniha napriek spisovateľovej skepse zožala pozitívne recenzie a hneď ďalší rok vyhrala ocenenie za najlepšiu nórsku kriminálku roku 1997. Ďalej to nabralo rýchly spád. Prelomový bol pre autora najmä rok 2005, keď svojím Spasiteľom oslovil čitateľskú verejnosť na celom svete a jeho knihy sa stali bestsellermi. Nasledujúci titul Snehuliak sa stal najrýchlejšie sa predávajúcou knihou v Nórsku.

„Knihy o Harrym Holem sa začali objavovať v rebríčkoch najpredávanejších kníh v zahraničí. Čo spravíte, keď ide všetko tak dobre, že je to až nepredstaviteľné? Začnete písať niečo úplne iné,“ hodnotí Nesbø obdobie, keď sa začal venovať sériám kníh pre deti o doktorovi Proktorovi. K postave Harryho Holeho sa vrátil Pancierovým srdcom a ostatnou knihou Prízraky, ktorá je na pultoch slovenských kníhkupectiev len pár dní. S čím príde Nesbø nabudúce, je pri človeku ako on len ťažko uhádnuť. Ešte tohto roku má však naplánovaný ďalší titul.

Katarína Šamajová
august 2013, pravda.sk

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod