Mrazivé príbehy z drsného severu

Jo Nesbø bude písať pod pseudonymom.

15. 10. 2013
Jo Nesbø. Svetoznáme meno. Knihy preložili do 35 jazykov a vyšli v 140 krajinách sveta. Tom Johansen. Meno, ktoré takmer nikomu z nás nič nehovorí. Napriek tomu si nórsky krimiautor Jo Nesbø vybral toto meno ako svoj pseudonym pre svoje ďalšie knihy. Má to svoj dôvod, veď čítajte.

S pseudonymom už súhlasil aj britský vydavateľ Harvill Secker, ktorý vydáva Nesbøve knihy v anglickom preklade. Pod pseudonymom Tom Johansen vyjdú prvé dva romány Jo Nesba Krv na snehu (Blood on Snow). Prvý diel má vyjsť na jeseň 2014, druhý diel na jar 2015. „Po veľkom úspechu románu Headhunters – Lovci mozgov a sérii s Harry Holeom sme radi, že náš partner Jo Nesbø sa púšťa do nového vzrušujúceho projektu. Odhalí tak tajomstvo okolo postavy Toma Johansena,“ vysvetlil pre médiá vydavateľ Secker.

Jo Nesbø sa nechal inšpirovať slávnym Stephenom Kingom, ktorý tiež publikoval knihy pod pseudonymom Richard Bachman...a vlastne podobných príkladov by sme našli oveľa viac. Len nedávno spôsobila rozruch detektívka The Cuckoo´s Calling od J.K.Rowlingovej, ktorá ju vydala pod pseudonymom Robert Galbraith.

Myšlienky Jo Nesba sú pritom jasné. „Tom Johansen je mladý dánsko-nórsky spisovateľ, nádejný autor, ktorý sa v 70.rokoch minulého storočia presťahoval do Los Angeles a živil sa tam ako autor televíznych relácií a reklám. Okrem toho písal kultovnú klasiku ´Krv na snehu´ a ´Krv na snehu II´,“ opisuje Jo Nesbø svojho hrdinu, ktorého meno sa rozhodol prevziať.

Keď o tejto postave Nesbø písal, uvedomil si absolútne prepojenie a stotožnenie s týmto chlapíkom. „Začal som sa zaujímať o Johansenove knihy a došlo mi, že ich chcem napísať sám a pseudonym prestával byť pseudonymom... Najskôr som to chcel všetko utajiť, ale advokát ma upozornil na skutočnosť, že by to mohlo viesť k miliónovým žalobám. Tak som sa rozhodol byť úplne otvorený a vtiahnuť čitateľov do hry. Navyše ich budem musieť presvedčiť, že knihy sú napísané v 70.rokoch,“ dodáva o vzniku pseudonymu Jo Nesbø.

Tak sa nechajme prekvapiť. A veríme, že knihy sa rýchlo preložia aj do slovenčiny.

 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod