Mrazivé príbehy z drsného severu

Jørn Lier Horst získal cenu švédskej akadémie

07. 12. 2014
Detektívny román Poľovné psy ocenila Švédska akadémia autorov detektívok (Svenska Deckarakademin) ako najlepší detektívny román preložený v roku 2014 do švédčiny.

Je to jedna z najprestížnejších svetových cien v tomto žánri.
„Originálny a vzrušujúci román o policajnom vyšetrovateľovi, ktorý balansuje medzi katastrofou a návratom spravodlivosti,” napísala porota vo svojom hodnotení.

V románe, ktorý v tomto roku vyšiel aj v slovenčine, je inšpektor William Wisting suspendovaný kvôli podozreniu, že v sedemnásť rokov starom prípade podstrčil falošné dôkazy, aby dostal za mreže muža podozrivého z únosu a vraždy mladej ženy. Práve on viedol vyšetrovanie zmiznutia Cecilie Lindeovej, ktoré bolo stredobodom pozornosti médií. Z niekdajšieho hrdinu sa razom stáva hlavný podozrivý.

Za román Poľovné psy už Jørn Lier Horst získal ocenenie Zlatý revolver pre najlepšiu nórsku detektívku minulého roku, rovnako aj Sklenený kľúč pre najlepšiu severskú detektívku roku.

Medzitým vydal čitateľmi ešte lepšie hodnotený román Jaskynný muž (Hulemannem), ktorý v slovenskom preklade vyšiel v októbri. Dramatický príbeh začína nájdením mŕtveho muža, ktorý niekoľko mesiacov sedel pred zapnutým televízorom bez toho, aby komukoľvek chýbal.

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod