Mrazivé príbehy z drsného severu

Hlasujte za TOP severského autora

21. 01. 2019
Máte obľúbeného severského autora? Zahlasujte zaňho a vyhrajte jednu zo 100 super cien!

Stieg Larsson alebo Jo Nesbø? A čo Henning Mankell, Lars Kepler, Hans Rosenfeldt a Michael Hjort, Cilla a Rolf Börjlindovci, Jorn Lier Horst, Camilla Läckbergová, David Lagercrantz alebo Samuel Bjork?
Ktorý severský autor je váš obľúbený?
ZAHLASUJTE za toho naj a môžete vyhrať úžasný zájazd alebo jednu z ďalších 99 super cien! Ako hlasovať, o aké ceny hráte a prečo sú severskí autori takí obľúbení – to si prečítajte nižšie.

Severské krimi je už roky fenoménom aj na Slovensku. Každý mesiac vychádza aspoň jedna severská detektívka a aj tento rok nás čakajú parádne kúsky. Nový Jo Nesbø, Samuel Bjork, či Lars Kepler.
Ale pribúdajú aj noví autori – napríklad Kristina Ohlssonová a jej novinka Pochované klamstvá. Odporúčame Hakana Nessera, od ktorého vyjde v slovenčine krimi Tretie oko. Či Alex Dahl a jeho napínavý Chlapec pri dverách.

 

TOP severský autor

Kto je TOP (najobľúbenejší) severský autor na Slovensku?

Slovenskí čitatelia sa môžu počas 6 týždňov zapojiť do ankety, ktorá možno prinesie zaujímavé výsledky. Anketa beží na www.severskekrimi.sk od 21.januára do 28.februára 2019.
Jej partnermi sú nielen vydavateľstvá Ikar, Slovart, Premedia, Slovenský spisovateľ, či Albatros, ale aj najväčšie internetové kníhkupectvá Martinus, Panta Rhei, Bux a Gorila, ktoré zastrešujú aj portál SeverskeKrimi.sk.

         

         

 

Stačí si vybrať z desiatok mien, ktoré sú zoradené v abecednom poradí a ZAHLASOVAŤ za minimálne jedného, maximálne troch obľúbených severských autorov.
Pridáte svoje údaje, odošlete a v tej chvíli ste v hre o fantastický zájazd a ďalších 99 cien!

 

Hráte o 100 super cien!

1.cena
Hlavnou cenou je úžasný 8-dňový zájazd Metropoly Škandinávie s BUBO. 5 najkrajších miest na jednej ceste – z dánskej Kodane, cez švédske Malmö a Štokholm, fínske Helsinki, estónsky Tallinn až do lotyšskej Rigy. Garantom zájazdu je svetobežník Jozef Zelizňák, vynikajúci prekladateľ severských autorov ako Jo Nesbo, Stieg Larsson, či Karl Ove Knausgard.
Výherca dostane k svojej výhre aj 50% zľavu na tento zájazd pre druhú osobu!

2.cena je zľava 500€ na zájazd s BUBO
3.cena zľava 300€ na zájazd s BUBO

4.cena je naozaj výnimočná a určite na ňu len tak rýchlo nezabudnete. Osobné stretnutie s Larsom Keplerom, ktorý príde na Slovensko v rámci veľkej akcie Knižný kompas. Ako viete, pseudonym Lars Kepler tvoria manželia Alexander a Alexandra Ahndorilovci a na konte majú mimoriadne úspešnú sériu s kriminálnym inšpektorom Joonom Linnom (Hypnotizér, Svedkyňa ohňa, Lovci králikov, Zmluva podľa Paganiniho, či najnovšie knihy Lazár, ktorá vyjde koncom marca 2019). Na tomto osobnom stretnutí dostane výherca všetkých 8 kníh aj spodpismi autorov.

5.cena je balík 10 severských krimi podľa svojho výberu

6. až 100. cena: kniha podľa vlastného výberu, celkovo 95 kníh

1. až 5.cena budú vyžrebované po ukončení celej ankety, čiže v pondelok 4.marca 2019.
Každý pondelok počas trvania ankety (od 28.januára do 25.februára) budeme rozdávať vždy po 15 kníh.
V pondelok 4.marca vyžrebujeme spomínaných prvých 5 cien a k tomu zvyšných 20 výhercov, ktorý si vyberú knihu podľa vlastného výberu.
Takže je o čo hrať – stačí zahlasovať za svojho TOP severského autora!

 

Prečo sú severskí autori takí obľúbení?

Záujem o severské krimi odštartoval bezpochyby celosvetový úspech Stiega Larssona a jeho trilógie Millennium. Faktom však je, že „larssonmánia“ bola skôr iba akýmsi spúšťacím mechanizmom. Už predtým tu totiž bolo mnoho vynikajúcich autorov.
A pre fanúšikov spomínaného Larssona - či skôr fanúšikov hackerky Lisbeth Salanderovej a novinára Mikaela Blomkvista – je dobré, že ich príbeh pokračuje. Z pera Davida Lagercrantza už vyšli dve ďalšie knihy a tento rok pribudne tretia, celkovo teda šiesty príbeh Lisbeth a Mikaela.

Úspech škandinávskych detektívok do veľkej miery súvisí s ich štýlom, o ktorom sa zvykne hovoriť, že je realistický, jednoduchý a precízny. Zároveň je zbavený zbytočného balastu.
Navyše nejde iba o klasické detektívky. Tento žáner sa neraz zaoberá vážnymi témami ako je neonacizmus, obchod so ženami, obchod s bielym mäsom, náboženský fanatizmus, zločiny páchané pod rúškom ideológií ap.
Jednoducho, severskí autori píšu pútavo, moderne a svižným tempom. Nechýba im ani literárny kumšt a poctivá práca s textom. Tieto „drobnosti“ tak pôsobia ako synergia a tam treba hľadať nesporný úspech severských autorov, ktorí sú takmer vždy zárukou skvelého čitateľského zážitku.

 

Za koho teda zahlasujete?

Kto je tým vaším TOP severským autorom? Stačí si vybrať jedno až tri mená, zahlasovať za nich, vyplniť údaje o sebe a odoslať.

Milan Buno, literárny publicista

 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod