Mrazivé príbehy z drsného severu

HLASUJTE a VYHRAJTE

03. 02. 2016
Severské krimi sa stalo fenoménom už aj na Slovensku a tak si jeho fanúšikovia idú po prvý raz vybrať TOP autora a TOP 3 najlepšie detektívky.

ZAHLASUJTE aj vy a HRAJTE o skvelé ceny – zájazd do mrazivého Nórska s CK BUBO, či knihy v hodnote 500€.

Stieg Larsson, Henning Mankell, Jo Nesbø,  Arne Dahl, Lars Kepler,  Hans Rosenfeldt a Michael Hjort, Cilla a Rolf Börjlindovci, Gard Sveen, Camilla Läckbergová, David Lagercrantz a mnoho ďalších.

Príbehy týchto autorov už dostali nejedného čitateľa a nielen na Slovensku.  Severské krimi trilery zažívajú už niekoľko rokov celosvetový boom a tešia sa mimoriadnej obľube.  A zdá sa, že “invázia“ tohto žánru na náš knižný trh sa tak skoro neskončí, lebo ešte stále máme koho objavovať...

TOP autor a TOP krimi

Kto je TOP (najobľúbenejší) severský autor za rok 2015?
A ktorá je NAJ (najlepšia) severská detektívka za uplynulý rok?

Čitatelia na Slovensku sa môžu počas celého februára zapojiť do ankety, ktorá možno prinesie zaujímavé výsledky. Anketa beží na www.severskekrimi.sk, a jej partnermi sú štyri najväčšie internetové kníhkupectvá Martinus, Gorila, Panta Rhei a Bux.
Anketu podporujú aj vydavateľstvá ako Ikar, Albatros Media, Premedia a ďalšie.

Čitatelia môžu HLASOVAŤ za minimálne jednu, maximálne tri severské detektívky zo zoznamu a jedného autora severskej detektívky.

Fenomén severskej detektívky

Odkiaľ sa vzal fenomenálny úspech škandinávskych krimi trilerov?
V čom spočíva ich tajomstvo?
Sú naozaj severskí autori krimi takí dobrí, alebo ide len o módnu vlnu?

Je zrejmé, že záujem o severské krimi odštartoval celosvetový úspech Stiega Larssona a jeho trilógie Millennium. Existuje však aj názor, že „larssonmánia“ bola skôr iba akýmsi spúšťacím mechanizmom, pretože dobrých autorov tohto žánru bolo aj pred ním dosť, hoci úspech Larssona zostane zrejme neprekonaný.
Odborníci sa zhodujú v názore, že úspech škandinávskych detektívok do značnej miery súvisí s ich štýlom, o ktorom sa zvykne hovoriť, že je realistický, jednoduchý a precízny. Zároveň je zbavený zbytočného balastu. Autori sa neutápajú v ťažkých opisoch prostredia, a píšu takpovediac k veci.

Žiadne prvoplánové krimi

Nemenej dôležitým faktorom triumfu severských krimi vo svete  je aj to, že nejde len o klasické detektívky. Tento žáner sa neraz zaoberá vážnymi témami (neonacizmus, obchod so ženami, obchod s bielym mäsom, náboženský fanatizmus, zločiny páchané pod rúškom ideológií…), ktoré sú súčasťou našej spoločnosti. Príbehy viacerých autorov majú silný politický podtext. A nielen to. Ich silnou stránkou je, že poskytujú možnosť identifikovať sa so sociálne slabými a odpovedať tiež na problémy globálneho sveta.

Väčšina domácich i zahraničných recenzentov sa pri hodnotení severských trilerov zhoduje v názore, že sú dobre, moderne a svižným tempom napísané príbehy zo súčasnosti.
Sú to napínavé a strhujúce texty, ktoré človeka doslova „prilepia ku knihe“.
Severským autorom nechýba literárny kumšt a poctivá práca s textom. Tieto navonok nepodstatné detaily, z ktorých je zložené výsledné dielo, vie čitateľ náležite oceniť.

Severské krimi sa tak stalo zárukou jedinečného čitateľského zážitku.

Odštartovala tak prvá anketa o TOP autor a TOP severské krimi na Slovensku. Zahlasujte aj vy a hrajte o skvelé ceny, ktoré potešia každého fanúšika nielen Severanov (poznávací zájazd do Nórska s CK BUBO), ale všetkých fanúšikov kníh a dobrého čítania. 

 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod