Mrazivé príbehy z drsného severu

Gard Sveen exkluzívne pre Severskekrimi.sk

10. 05. 2015
„Kriminálny žáner je pre mňa najlepší,“ tvrdí Gard Sveen, ktorí získal za svoj debut Posledný pútnik Rivertonovu cenu pre najlepšiu nórsku detektívku a Sklenený kľúč pre najlepšiu škandinávsku detektívku roka.
V minulosti získal okrem Sveena obe ceny za svoj debut len Jo Nesbø. 
Severskekrimi.sk vám prináša rozhovor, v ktorom okrem iného prezrádza, čím zaujal severské publikum. A možno chytí aj vás, pretože rozhodne stojí za to!
 
 
Kedy ste sa rozhodli napísať román o druhej svetovej vojne? 
Gard Sveen: O knihe som začal premýšľať niekedy pred piatimi rokmi. Pracoval som na inom románe pre isté nórske vydavateľstvo, ale v mojom texte toho chceli zmeniť toľko, že som ho celý vyhodil. Namiesto toho som začal písať to, z čoho sa stal román Posledný pútnik. Vlastne som nad tým príbehom premýšľal akosi podvedome už od polovice deväťdesiatych rokov, keď sa v nórskych médiách objavili články o podozrivom úmrtí významného člena odboja Kaia Holsta, ktorý v knihe vystupuje pod menom Kaj Holt.
 
Cez vojnu bolo Nórsko okupované nacistickým Nemeckom. Vnímajú sa dnes Nóri ako kolaboranti, alebo skôr ako obete?  
Gard Sveen: Vo veľkej miere sme sa vnímali ako obete a živili sme hrdinské príbehy z odboja. Teraz, sedemdesiat rokov po skončení vojny, je jednoduchšie diskutovať o sivých miestach, a tiež uznať, že mnohí Nóri pracovali pre Nemcov. A že väčšina obyvateľstva sa počas nemeckej okupácie správala skôr pasívne. Pre verejnosť sa otvára čoraz viac archívov z obdobia vojny.
 
Prečo ste si vybrali práve detektívny žáner?
Gard Sveen: Hneď, ako som začal premýšľať o Holstovom príbehu, akosi prirodzene mi z toho vyplynulo, že tento žáner sa na to hodí najviac. Navyše som sa už predtým pokúsil vydať román a zistil som, že kriminálny žáner je pre mňa najlepší.
 
V Škandinávii dnes vzniká neuveriteľné množstvo detektívok. Čím to je, že práve váš román získal toľko pozornosti? 
Gard Sveen: Ťažko povedať, ale odlišuje sa pravdepodobne tým, že východiskovým bodom je nevyriešená záhada z čias druhej svetovej vojny a tesne po nej. Navyše má komplexnú štruktúru, vykresľujem postavy dôkladnejšie, ako je zvykom vo väčšine kriminálnych románov a hlavná postava je „problémový“ a jednoducho iný chlapík – Tommy Bergmann. 
 
Pracujete na jeho druhom prípade, budete sa opäť vracať do minulosti?  
Gard Sveen: Práve som odovzdal rukopis ďalšieho románu s Tommym Bergmannom. Bude sa volať Peklo je otvorené a v Nórsku vyjde na prelome augusta a septembra. Nepôjde o historický kriminálny román, takmer výlučne sa bude odohrávať v prítomnosti. Táto kniha bude iná ako Posledný pútnik, pokiaľ ide o dej i štruktúru. Myslím, že je dôležité, aby som neskúšal napodobňovať svoj úspešný debut. Namiesto toho som napísal celkom nový a odlišný príbeh. 
 
 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod