Mrazivé príbehy z drsného severu

Erik Axl Sund bol na Slovensku!

10. 11. 2014
Vyzerajú úplne obyčajne, trošku extravagantne, temne a utiahnuto. Håkan má načierno nalakované nechty, klobúčik na hlave, Jerker zasa dlhšie strapaté vlasy. Úplne obyčajní chlapi, ktorí však dokázali šokovať svet literatúry.
Svojou sériou o Viktorii Bergmanovej dostali do pozoru čitateľov v desiatkach krajín vrátane Slovenska. A práve do Bratislavy zavítali v piatok títo dvaja páni. Erik Axl Sund.
 
V rámci Bibliotéky predstavili svoju novinku Plameň túžby, ktorá nadväzuje na Havranie dievča. To dosiahlo aj na Slovensku nebývalý úspech, hoci ide o drsný príbeh, ktorý nie je pre každý žalúdok. 
 
Jerker a Håkan prezradili všeličo o svojom písaní i vzniku série. Poznajú sa jž dlho vďaka hudbe, hrávali v skupine a veľa cestovali. Aj vlakom, kde mali dostatok času na diskusie. Práve vystupovali na Ukrajine, keď v roku 2008 dostali akúsi krízu a upadli do depresie. Povedali si – poďme písať. 
Jerker napísal prvých 40 strán, Håkan napísal tiež 40 strán...ale keď si to vymenili, zistili, že sú to dve úplne odlišné knihy. Začali na textoch viac pracovať, striedať sa v písaní a rodila sa severská detektívka. Čiže spočiatku to bola osobná terapia. 
„Od začiatku sme chceli písať o Viktorii Bergmanovej, to bolo jasné,“ vysvetľuje Jerker. „Ale čo možno neviete, policajná komisárka Jeanette Kihlbergová bola spočiatku muž. Volal sa Lars a asi po tristo stranách sme mu zmenili identitu a urobili sme z neho ženu. Nebudete veriť, ale keď sme to urobili, zrazu sa z nej stala komplexnejšia postava.“
 
Plameň túžby nadväzuje na prvý diel Havranie dievča. Policajná komisárka Jeanette Kihlbergová musí prerušiť riešenie prípadov mŕtvych chlapcov prisťahovalcov, pretože v Štokholme takmer rituálnym spôsobom zavraždia úspešného podnikateľa. Viacero zvláštnych detailov poukazuje na to, že ide o pomstu.
Ale pomstu za čo?
Psychologička Sofia Zetterlundová pomáha pri vytváraní profilu páchateľa. Všetko sa komplikuje, keď vzťah medzi ženami prekročí hranice priateľstva...
 
Chalani sa poznajú už takmer 20 rokov a ako Jerker priznáva, je to až trošku perverzné. „My nielenže spolu pracujeme, ale stretávame sa aj po práci. Dobre si rozumejú aj naše partnerky, takže trávime spoločne víkendy, pozrieme si spolu film... možno povedať, že strávime 350 dní v roku:-)“
Vo Švédsku je vraj bežné, že píšu dvaja autori. „Poznáme sa naozaj dlho, začínali sme v muzike, kde sme sa naučili robiť kompromisy a má to aj ďalšie výhody: máme dva mozgy, dve životné skúsenosti a keď má jeden o niečom pochybnosti, ten druhý ho vie podporiť, posunúť, správne nasmerovať,“ dodáva Jerker.
 
Občas si Jerker a Håkan robia naprotiveň. Funguje to u nich tak, že jeden napíše kapitolu, potom druhý a striedajú sa. Obaja majú podobné techniky písania, takže sa skvele dopĺňajú. Håkan je sadistickejší, drsnejší, Jerker si zasa dáva záležať na charakteroch. „Občas sa mi vráti od  Håkana kapitola, kde zrazu zisťujem, že mi moju obľúbenú postavu jednoducho kruto zavraždil.“
 
Pozrite si fotografie z ich návštevy v Bratislave:
 
 
 
 
 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod