Mrazivé príbehy z drsného severu

Dnes štartuje seriál Wisting podľa detektívok Jorn Lier Horsta

06. 02. 2024
Seriál Wisting dnes štartuje na TV JOJ.

Aj slovenskí čitatelia severských detektívok poznajú Jorn Lier Horsta, ktorý vytvoril sériu detektívok s vyšetrovateľom Williamom Wistingom. Doteraz u nás vyšlo 17 dielov – všetko sa to začalo prvým dielom Kľúčový svedok a zatiaľ posledným bol Zradca. Nóri nakrútili podľa týchto kníh televízny seriál a práve dnes ho spúšťa aj televízia JOJ pod názvom Wisting.

Seriál Wisting

Na seriáli Wisting je podpísaný aj spisovateľ Jørn Lier Horst, ktorý bol policajným vyšetrovateľom a aj preto sú jeho detektívky také napínavé, premyslené a autentické. Podobne vyšiel aj televízny seriál, ktorý je naozaj kvalitnou krimi zábavou.

William Wisting ( hrá ho Sven Nordin) je detektív z oddelenia vrážd v nórskom Larviku. Bojuje s dvoma najťažšími prípadmi svojej kariéry. Jeho pátranie po americkom sériovom vrahovi, ktorý sa po dvadsiatich rokoch objavil v Nórsku, sa skríži s predvianočnou reportážou jeho dcéry, novinárky Line (Thea Green Lundbergová), ktorá sa tak nevedomky ocitne v obrovskom nebezpečenstve.

Wisting mal rozpočet 110 miliónov nórskych korún (v prepočte 11,4 milióna EUR), ktorý zahŕňal grant vo výške 1 milióna EUR od programu Kreatívna Európa a grant vo výške 26,05 milióna nórskych korún (2,7 milióna EUR) od Nórskeho filmového inštitútu. Vďaka tomu sa tento seriál stal najdrahšou drámou, aká kedy v Nórsku vznikla.

Aký je seriál?

Nórsky seriál má zatiaľ 3 série – prvá má 10 častí, ďalšie dve série po 4 časti. TV JOJ začína od prvej série a verme, že majú kúpené aj ďalšie.

Filmári si zaslúžia pochvalu, pretože sa držali kníh a výsledok je viac než uspokojivý. Seriál možno nemá takú severskú, temnú a ponurú atmosféru, akú by sme možno čakali. No je to veľmi šikovne remeselne nakrútené krimi. Príbeh má dynamiku, švih, nie sú tam hluché miesta a dobre sa na to pozerá.

JOJ uvedie seriál Wisting v utorok 6.2.2024 o 21:50 a potom každý utorok večer.

 

Obľúbený Jorn Lier Horst

Jørn Lier Horst je renomovaný nórsky spisovateľ kriminálnych románov, ktorý bol sám vyšetrovateľom v nórskej polícii. Jeho skúsenosti mu poskytli cenný základ pre písanie a práve to najviac oceňuje kritika aj čitatelia.

Séria s Wistingom sa zaraďuje medzi najúspešnejšie škandinávske knižné tituly. Knihy preložili do desiatok jazykov a za ich úspech môže práve hodnovernosť a autenticita vyšetrovacích metód polície.

Seriál mal obrovský úspech nielen v európskych krajinách, ale aj v Austrálii. Aj preto ho TV JOJ kúpila, len škoda, že ho zaradili až krátko pred 22.hodinou.

Milan Buno pre Skveleknihy.sk
Foto: iMDB.com

 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod