Mrazivé príbehy z drsného severu

Čo rád číta Jo Nesbo?

17. 05. 2017
Najúspešnejší severský spisovateľ Jo Nesbo popri písaní aj rád číta. Hoci mu to podľa jeho slov ide veľmi pomaly, s fanúšikmi sa podelil o zoznam svojich literárnych obľúbencov.

Kráľ severského krimi má pri posteli takú hromadu kníh, že mu na ne nestačí ani nočný stolík. „Musím ich mať poukladané aj na podlahe,“  povedal a dodal, že naraz má rozčítaných aj niekoľko kníh. Keďže sa okrem písania venuje aj hudbe, momentálne má číta aj biografiu anglického rockového hudobníka Elvisa Costella.

Jo Nesboa v poslednom čase najviac zaujala kniha od jeho nórskeho krajana a kolegu spisovateľa Karla Oveho Knausgaarda – Môj boj 1. „Úžasná kniha, bol som z nej unesený,“ okomentoval prvú časť šesťväzkového opusu Nesbo.

Táto kniha sa dočkala medzinárodného úspechu a vyvolala vášnivé diskusie medzi kritikmi aj čitateľmi. Autor v nej totiž otvorene a nekompromisne vykresľuje osudy a zážitky svojej rodiny či priateľov a predovšetkým seba v ustavičnom boji so zvládaním života v celej jeho rozmanitosti a zložitosti či s vlastnými spisovateľskými ambíciami. Vo vydavateľstve Odeon už vyšiel aj druhý diel série.

Okrem Knausgaarda sú jeho obľúbení nórski autori aj Per Petterson, Johan Harstad a Lars Saabye Christensen. Medzi jeho favoritov z krimi žánru patria Karin Fossum, Michael Connely či James Lee Burke. Knihy rád čítal už od malička. „Pamätám si, ako ma moji priatelia a brat v detstve volali knihomoľ,“ zaspomínal si Jo Nesbo a dodal, že ako dieťa najviac miloval knihy Marka Twaina.

Počas práce na nových knihách sa sústredí na odbornú – nonfiction - literatúru. Inšpiráciu do novej holeovky napríklad čerpá aj z knihy On Killing: The Psychological Cost of Learning to Kill in War and Society, ktorá vyšla v angličtine a jej názov sa dá voľne preložiť ako O zabíjani: Duševná cena za zabíjanie vo vojne a v spoločnosti.

A ktorých známych spisovateľov by Jo Nesbo pozval na svoju literárnu párty? Charlesa Bukowského, Jima Thompsona a Ernesta Hemingwaya. „Neviem totiž variť a pre túto spoločnosť by som hádam ani nemusel,“ povedal v rozhovore pre New York Times slávny autor.

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod