Mrazivé príbehy z drsného severu

Čo číta, čo počúva a kam rád cestuje Jo Nesbo?

03. 09. 2013
Jo Nesbø je nová hviezda detektívok. Nórsky spisovateľ, ktorý vyštudoval pôvodne ekonómiu a finančné analýzy, pracoval neskôr ako maklér, no napokon sa vrhol na písanie. A dobre urobil. Stal sa z neho jeden z načítanejších súčasných autorov európskej detektívky. Dostal viacero ocenení, jeho romány prekladajú do 35 jazykov a vyšli už v 140 krajinách sveta. Aj to je dôkaz, že na spisovateľskú dráhu nie je nikdy neskoro...

Len v štyri a pol miliónovom Nórsku sa predalo 1,5 milióna jeho kníh. Neuveriteľné. V slovenčine vyšlo viacero kníh, naposledy mrazivé krimi Spasiteľ, na ktorého pozadí sa dozvedáme aj o vojne medzi Chorvátmi a Srbmi, či o praktikách v Armáde spásy.
Ako píše Jo Nesbo? Čo je pri písaní dôležité a ako vystavať hlavnú postavu? Ponúkame zaujímavý mikrodotazník.

Ako ste vlastne začali písať?
-    Čítal so, veľa som čítal. V podstate som písanie odkladal, ako to najviac išlo. Až do svojich 37 rokov. A potom sa to spustilo a začal som písať ako šialený.

Máte ako autor nejakú rutinu, zvyky?
   Vlastne ani žiadnu rutinu nemám. Píšem kdekoľvek a kedykoľvek. A keď už by som písať mal, často zistím, že namiesto toho robím úplne iné veci.

Ste spisovateľ aj úspešný hudobník. Ako sa vaše knihy líšia od vašej hudby? Predstavujú tieto dve činnosti konkurenciu navzájom?
-    Hudba je pre mňa skôr spôsob uvoľnenia napätia, nemám pre komponovanie nejakú zvláštnu metódu. Písanie je snívanie, používate svoju predstavivosť a okamžite viete, či to k niečomu smeruje. Komponovanie hudby je momentálne na druhej koľaji za písaním.

Preslávili ste sa postavou Harry Holeho. Je to problematický detektív, ktorý má však chrbtovú kosť, je zádumčivý, férový... Máte vy a táto postava niečo veľmi spoločné?
-    Obidvaja sme romantici a melancholici, chaotickí  disciplinovaní zároveň. Kedysi som si myslel, že ja a on sme dve úplne rozdielne bytosti. Teraz vidím, že to nie je pravda. Možno nie je moje alter ego, ale určite som doňho vložil veľa zo seba samého. Povedzme takých 70%. Tie najlepšie časti:-)

Veľa vašich čitateľov sa zaujíma o ďalšie osudy Harryho Holea a menej už o kriminálnu zápletku. Je to kompliment alebo skôr frustrácia?
-    To je skvelé! Viem, že vás na zápletku aj tak dostanem. Harry Hole je muž, ktorý bojuje so svetom aj so sebou samým. Nie je to superhrdina a možno aj preto je ľuďom blízky.

Je dôležité, aby sa čitatelia stotožnili s vašimi postavami?
-    Páči sa mi, keď sa stotožňujú, aj keď iba mystifikujú. Presne ako v skutočnosti.

Niekto by možno povedal, že autor, ktorý napíše tucet kníh o jednej a tej istej postave, to má jednoduché...
-    A ja by som odpovedal, že autor, ktorý má ambíciu napísať dvanásť skvelých kníh o tej istej postave, si vybral ťažkú prácu. Séria ako je o HH má pre rozprávača výhody i nevýhody. Môžem písať o svete, ktorý poznám ja i čitateľ, ale zároveň musím postavy udržiavať svieže a zaujímavé. A dejová línia príbehu, ktorá všetky knihy spája, musí byť starostlivo naplánovaná.

Je pre vás dôležité vložiť do príbehov názory na veci, ktoré nehrajú dôležitú úlohu v zápletke – napríklad názory na aktuálnu politickú situáciu?
-    Nie je to dôležité. Snažím sa popisovať, nie predpisovať. Na druhej strane si však myslím, že nie je možné byť apolitický, keď opisujem spoločnosť. Pri písaní musíte upravovať, niečo zdôrazniť a niečo nechať na pokoji. A tieto rozhodnutia sú vždy politické.

Čo čítate?
-    Mám viaceré obľúbené knihy ako Lolita od Vladimíra Nabokova, Vrah vo mne od Jima Thompsona, ale tiež Ham On Rye od Bukowskeho či Pan od Knuta Hamsuna.

Vaše obľúbené filmy?
   Hviezdna pechota (vážne, bez srandy!), Rozhovor, Pravidlá príťažlivosti a prirodzene legendárny Godfather, Lovec jeleňov a Taxikár.

Čo počúva Jo Nesbo?
-    Je toho veľa. Miles Davis, Jayhawks, Teenage Fanclub, Elvis Costello, Ryan Adams, Tom Waits, Bruce Springsteen a Neil Young.

Kam najradšej cestujete?
-    Do argentínskeho Buenos Aires, do južného Thajska a k protinožcom do Austrálie

Máte nejaké ďalšie hobby okrem písania skladania hudby?
-    Trochu lozím po skalách. Milujem akékoľvek loptové hry a sledovanie filmov.

uverejnené v roku 2012 na MámTalent.sk
 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod