Mrazivé príbehy z drsného severu

Bude Harry Hole pokračovať?

07. 05. 2015
Túto otázku si kladú mnohí čitatelia, ktorí si obľúbili komplikovaného, no zásadového a poctivého vyšetrovateľa Harryho Holea.

Pred pár dňami sa kruh uzavrel a vyšla posledná, desiata holeovka. Šváby sú síce druhou knihou v sérii, no v slovenčine vyšli ako posledné. Harry Hole je teda kompletný a otázkou je – nenechá sa Jo Nesbø napokon presvedčiť, aby pokračoval v populárnej sérii? Príde aj 11.diel? Prezradíme super novinku – nič nie je vylúčené:-)
 
V slovenčine začali holeovky vychádzať od tretej časti, od knihy Zrada, ktorú má Jo Nesbø vôbec najradšej. Rieši tam totiž aj veci spoločné s jeho rodinou a minulosťou. Nasledovali v poradí, v akom vychádzali až po desiaty diel Polícia, a potom vydavateľstvo Ikar vydalo prvé dve knihy série – Netopierí muž a Šváby.
„Zradu mám veľmi rád, lebo to je de facto kniha, ktorú môj otec nestihol napísať,“ vysvetľuje Jo. „je totiž inšpirovaná jeho zážitkami z 2.svetovej vojny. Otec zomrel v 72. rokoch a túžil napísať podobnú knihu.“ 
 
Ako to teda bude s pokračovaním holeoviek?
„Nikdy som nezamýšľal, že by Polícia mal byť úplne posledný diel. Už keď som napísal tretí diel Zrada, rozvrhol som si celú sériu a tiež som sa rozhodol, ako sa to celé skončí,“ vysvetľuje Jo Nesbø. „To vám samozrejme neprezradím, ale rozhodne už potom nebude žiadne zmŕtvychvstanie,“ dodáva narážajúc napríklad na Sherlocka Holmesa, ktorého Arthur Conan Doyle najskôr „zabil“, ale po protestoch čitateľov ho opäť musel „oživiť“. 
 
Ako už viete z desiateho dielu Polícia, Harry Hole sa okrem iného ožení, čo je pre muža jeho nátury naozaj veľký zlom v živote. Ide predsa o detektíva s výrazne neortodoxnými metódami, so sklonom k alkoholizmu, ktorý balansuje na hrane medzi službou právu a zločinom. 
„Myslel som, že jediné prekvapenie, ktoré môžem čitateľom príbehov o Harry Holeovi pripraviť je happy end. A to je tento prípad.“
 
 
Jo Nesbø si teda dal od Harryho Holea pauzu, píše trilery, detské knižky a príde dvojdielny román Krv na snehu, ktorý sa odohráva v hlavnom meste Nórska v 70.rokoch 20.storočia. „Ak poznáte film Sin City, tak Oslo je niečo podobné,“ približuje Jo Nesbø. 
 
Napriek obrovskému úspechu zostáva Jo Nesbø skromným, sympatickým chlapíkom. Prvý úspech podľa svojich slov zažil už ako 17-ročný, keď hral svoj prvý futbalový turnaj v Nórsku. „Vtedy som sa cítili naozaj slávny. Ľudia ma zastavovali na ulici, pozývali ma na pohárik a pýtali sa na ďalší zápas,“ spomína Jo Nesbø. Vtedy to pociťoval ako obrovský úspech a nič ďalšie sa s tým nedá porovnávať.
 
V jeho knižnici nechýbajú prirodzene detektívky, ale ani Charles Bukowski či Vladimir Nabokov. A má dokonca knihu, ku ktorej sa vracia celý život – je to Lolita. „Milujem ľúbostné príbehy, ktoré však nemajú jednoduchú zápletku. Páči sa mi myšlienka lásky, ktorá nie je možná. Hlavná postava v Lolite vás štve, ale zároveň vás fascinuje a vy si to nedokážete vysvetliť,“ vyznal sa Jo Nesbø. 
 
Pripravil Milan Buno
 
Jo Nesbø s tímom vydavateľstva Ikar
 
 
 
Jo Nesbø s vydavateľkou Gabrielou Belopotockou
 
 
 
 
 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod