Mrazivé príbehy z drsného severu

Autor, ktorý veľa šťastia vlastne nemal

16. 05. 2009
Švédsky autor troch bestsellerov Stieg Larsson veľa šťastia vlastne nemal. Bol komunista. Dvadsať rokov pracoval v grafickom oddelení švédskej tlačovej agentúry Tidningarnas Telegrambyra. Potom spolu založil nadáciu Swedish Expo Foundation, ktorá monitoruje rasistov, pravicových extrémistov a bojuje proti nim. Vydával a viedol v nej časopis Expo. Jeho oponenti sa mu často vyhrážali smrťou. Rukopisy detektívnych románov Muži, ktorí nenávidia ženy, Dievča, ktoré sa hralo s ohňom a Vzdušný zámok, ktorý vybuchol, priniesol do vydavateľstva Norstedts Förlag naraz. Trilógia Millenium vydavateľa mimoriadne zaujala. A potom autor zomrel. Podozrenia, že ho niekto zavraždil, polícia vyvrátila. Larssona zabil masívny infarkt.

Písal sa vtedy november 2004. A keď v roku 2005 vyšiel vo Švédsku prvý diel trilógie Muži, ktorí nenávidia ženy, stal sa bestsellerom.

" Ešte som nezažil, že by knihy autora, ktorému ešte nevyšla jediná kniha, čítalo vo vydavateľstve toľko ľudí. Hovoríme však o debute mimoriadne, vskutku mimoriadne kvalitného autora," povedal vydavateľ Svante Weyler.

" Knihy som písal len pre zábavu. A až v tretej časti sa jednotlivé nitky príbehu pospájajú tak, že čitateľ pochopí všetky súvislosti. Každá kniha zároveň funguje ako samostatný uzavretý príbeh," povedal zase Stieg Larsson v poslednom - a prvom rozhovore. Poskytol ho časopisu Svensk Bokhandeln, ktorý sa venuje knižnej kultúre, pred uvádzaním svojej detektívky na trh.

         

Vzdušný zámok, ktorý vybuchol, posledná časť trilógie Millenium priamo nadväzuje na druhú časť Dievča, ktoré sa hralo s ohňom.

" Tri knihy som napísal preto, lebo ma to bavilo. Od počiatku som mal pripravený materiál na päť pokračovaní. Písať detektívny román nie je zložité. Ťažšie sa tvorí článok s rozsahom päťtisíc znakov, kde musí byť každý riadok presný a podložený," pokračoval v rozhovore Larsson.

Trilógiu spája postava novinára Mikaela Blomkvista a postava geniálnej hackerky Lisbeth Saladerovej. Vo Vzdušnom zámku, ktorý vybuchol, si dcéra vyrovnáva účty s otcom, bývalým ruským agentom Alexandrom Zalačenkom.

" Rozvíjal som nápad z deväťdesiatych rokov. S kamarátom Kennethom sme ešte v tlačovej agentúre tvorili príbeh o detektívoch dvojičkách. Hovorili sme o tom, že majú štyridsaťpäť rokov a stoja pred poslednou hádankou. Ale napokon sa celý príbeh rozvíjal iným smerom," povedal Larsson.

" Siahol som po Pippi Dlhej pančuche. Ako by vyzerala dnes? Aká by bola ako dospelá? Ako by ju volali? Sociopat? Na spoločnosť sa pozerá celkom inak ako ostatní. Vytvoril som z nej Lisbeth Salanderovú, dvadsaťpäťročné dievča stojace na okraji spoločnosti. Nikoho nepozná, sociálna kompetencia je pre ňu neznámy pojem," pokračoval.

Stieg Larsson rozpísal aj ďalšie pokračovania. Na konci tretej knihy príbeh zavŕšil, a tak uzavrel úvod diela. Tvrdil, že ďalej môže o postavách písať čokoľvek. Ale sčasti stihol napísať len štvrtú knihu. Piatu mal pripravenú v bodoch. A očakávaný príjem z kníh označil za druh dôchodkového sporenia.

" Písanie detektívok je písaním zábavných textov. Líši sa od písania propagandy či klasickej krásnej literatúry. Neexistuje oddychovejší žáner ako detektívny román. A ak sa autor románu snaží mať čo povedať... ja mám, čo povedať," uviedol autor, ktorý veľa šťastia vlastne nemal.


Juraj Fellegi
Zdroj: Pravda; 16/05/2009; s.: 28; Juraj Fellegi ; Zaradenie: knihy

 

Komentáre


+Pridať prispevok
xPTJF3MN: njxMhzaQ5, Oznámiť správcovi
Thanks! Ill have to check that one out! I did read Red Tent, but I didn get what all the fuss was about. Maybe Ill have to read it again.@Christi I love Karen Kingsbury, too. I think Ive read some of those! My biggest poerlbm is that I can viac >>>
Počet reakcií 0
Reagovať
xPTJF3MN: njxMhzaQ5, Oznámiť správcovi
Thanks! Ill have to check that one out! I did read Red Tent, but I didn get what all the fuss was about. Maybe Ill have to read it again.@Christi I love Karen Kingsbury, too. I think Ive read some of those! My biggest poerlbm is that I can viac >>>
Počet reakcií 0
Reagovať
KZDGjYczgVDF: hgbZcwXBmsp, Oznámiť správcovi
i so needed to read a good post by a momrunner today. i am in such a rninung funk even though i have a half-marathon to run in six weeks. im just not feeling it no matter what i do. im also doing a sked but i just feel like i have no fuerza in my bod viac >>>
Počet reakcií 0
Reagovať
wQm1O6LA98: 2AE1QGqI, Oznámiť správcovi
Hey, great trailer! I blggeod about this too when the trailer first leaked. I wanted to add to your list, a film called Let the Right One In which was made in Norway. It released in 2008 but then two years later Hollywood comes along and makes Let viac >>>
Počet reakcií 0
Reagovať
kVNFtdtxy: DR7G7nhEwIB, Oznámiť správcovi
, if we aren going to allow the state or country to groven our affairs, we need to take care of things legally to make sure things go the way we want them to now, lets all go out and do it!.Anyway, Ive thought a lot about this because I really don viac >>>
Počet reakcií 0
Reagovať
späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod