Mrazivé príbehy z drsného severu

Arne Dahl uvedie svoju novinku v Bratislave

12. 10. 2015
Množstvo ocenení, označenie za najlepšieho európskeho krimi autora (Reader´s Digest) a špeciálny tím A, ktorým si získal čitateľov.

Švédsky spisovateľ Arne Dahl príde v utorok 20.októbra na návštevu Slovenska. Pozrite si jeho program a prečítajte si o novinke, ktorú u nás uvedie do knižného života.

Európske blues je štvrtý krimi román od vynikajúceho severského spisovateľa Arneho Dahla, ktorý je nielen skvelý autor  (niekoľko jeho románov sfilmovala televízia), ale aj vážený švédsky kritik a redaktor novín Dagens Nyheter.

Európske blues získalo v Dánsku a v Nemecku
ocenenie najlepší kriminálny román roka.

Čo majú spoločné mŕtvy kandidát na Nobelovu cenu a na nepoznanie znetvorená mŕtvola nájdená v štokholmskom parku? Bizarná vražedná séria straší obyvateľov a tak musí nastúpiť špeciálna jednotka A...
Majster severských detektívok Arne Dahl prichádza so zložitým a brutálnym prípadom, ktorý je lahôdkou pre všetkých milovníkov mrazivých krimirománov.

O novinke Európske blues:
Znova sme svedkami tajuplných vrážd. Tentoraz hľadáme spojivo medzi zvláštnou popravou muža v štokholmskej ZOO, ôsmimi zmiznutými východoeurópankami a príšernou vraždou starého židovského profesora.
Do akcie opäť nastupujú vyšetrovatelia zvláštneho tímu A. – Paul Hjelm a Kerstin Holmová. Vrahov hľadajú vo všetkých kútoch Európy, v minulosti i prítomnosti, aj v časoch, keď sa diali jedny z najpríšernejších zločinov 20.storočia.
Kľúč k vyriešeniu prípadu nakoniec objavia u nacistického lekára.

Európske blues sľubuje vynikajúce čítanie, ktoré sa predovšetkým v druhej polovici mení na napínavý a hrôzostrašný triler. Dahl od začiatku podsúva čitateľovi množstvo stôp, podľa ktorých sa dokážete dostať ešte ďalej a možno aj bližšie k vrahovi...no musíte byť veľmi pozorní. Autor vymyslel skvelú záhadu, okorenil ju falošnými stopami, niečo sa vám podarí odhaliť, ale väčšinu času budete tápať v tme. Pritom správne riešenie máte celý čas pred očami...
Arne Dahl opäť dokázal, prečo patrí medzi najlepších európskych detektívkarov a prečo sa na jeho knihy tak rýchlo nezabúda: vie vystavať napínavý príbeh, pútavé zápletky a takmer vždy ponúka silné ľudské príbehy i osobné tragédie, ktoré sa vás dotknú.

Arne Dahl príde na návštevu Slovenska v utorok 20.októbra. Osobne uvedie svoju knihu Európske blues. Okrem tlačovej konferencie a stretnutia s novinármi je naplánovaná aj autogramiáda a beseda s čitateľmi .
21.október o 10:00 – tlačová konferencia pre novinárov;  Apollo Hotel Bratislava, Dulovo námestie, Bratislava-Ružinov.
21.október o 17:00  - beseda spojená s autogramiádou za osobnej účasti Arneho Dahla, kníhkupectvo Panta Rhei Poštová, na ulici Vysoká 2/A v Bratislave.

Na Slovensku zatiaľ vyšli tri romány Arneho Dahla: Misterioso, Až na vrchol hory a Zlá krv. Všetky sú zo série, ktorá je venovaná Jednotke A – fiktívnej skupine švédskych kriminalistov, ktorí riešia závažné a spletité prípady.
„Od začiatku série som vedel, že chcem použiť tím, ktorý bude spolupracovať. Nechcel som len jedného dominantného detektíva,“ približuje zrodenie tímu A Arne Dahl. „Chcel som, aby mi postavy vydržali desať rokov a mali možnosť vyvíjať sa samostatne. V prípade Paula Hjelma som to trochu ja, to áno. A Kerstin Holmová je nutný ženský protipól.“

Dodnes sa z tejto série predali vo svete 3 milióny výtlačkov a Arnemu Dahlovi vyniesli niekoľko významných literárnych ocenení v Nemecku, Dánsku a vo Švédsku.

Prehľad ocenení Arneho Dahla:
- 2003 Palle Rosenkrantz prize za kriminálny román Európske blues
- 2005 Deutscher Krimi Preis za kriminálny román Až na vrchol hory
- 2006 Deutscher Krimi Preis za kriminálny román Európske blues
- 2007 Ocenenie Reader´s Digest v kategórii Najlepší európsky autor kriminálnych románov
- 2007 Swedish Crime Writing Award
- 2010 Radio Bremen Crime Fiction Award
- 2010 nominácia na cenu European Crime Fiction Star Award 2010/11
- 2011 ocenenie Best Swedish Crime Novel Award za kriminálny román Viskleken

Milan Buno, 12.10.2015

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod