Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Znetvorená mŕtvola v štokholmskom parku

31. 01. 2014
Autor: Arne Dahl
Vo svojej štvrtej publikácií Vás literárny kritik Arne Dahl v skvelom preklade útlej svetlovlasej švédčinárky Lindy Kaprovej za prispenia redaktora Mladej fronty Tomáša Dimtera zavedie do súčasného Štokholmu, kde sa rovno po hlave vrútime do deja a to takým spôsobom, že nám autor ako prvú obeť predstaví nešťastníka, ktorý v miestnej ZOO záhadne spadne do výbehu rosomákov severských, /latinsky Gulo, gulo/ a tieto milé kunovité zvieratká ho roztrhajú na márne kúsky...

Nešťastná náhoda? To sotva, pretože práve šéfovi A-tímu Janovi Olovovi Hultinovi zvoní telefón a majiteľ miestneho štokholmského hotela ho informuje, že zmizlo osem žiadateľok o azyl z východnej Európy. Čo by nebolo nič nové, pretože v krajine sociálneho blahobytu sa rovná žena z východnej Európy – prostitútka. Ale aj napriek tomu sa osem žien doslovne prepadlo pod zem, majiteľ hotela ich častý návštevník, pochopiteľne nič nevie. A tak sa znovu naši starí známi Paul Hjelm a Kerstin Holmová /tentoraz hľadajú každý niečo iné, Paul si nachádza svoju cestičku k manželke Cille a Kerstin sa snaží vyrovnať so svojím vnútorným ja a duchovným životom/ začínajú pátrať po záhadnom zmiznutí 8 krásavíc z krajín východného bloku.

A že to bude pátranie náročné o tom Vás iste netreba presviedčať. Ako na potvoru opora A skupiny Arto Söderstedt si zobral neplatené voľno a trávi svoj voľný čas s rodinkou uprostred talianskych viníc v Chianti aby sa spamätal zo syndrómu vyhorenia. A že Arto neostane pri pití suchých vín o tom ho v krátkom čase presvedčí J. O. Hultin, ktorý ho poverí delikátnou úlohou. A to sa milý čitateľ iba príbeh začína, treba si znova preštudovať politickú a historickú mapu Európy, oprášiť vedomosti z dejín (najmä a opäť tých antických, veď kto už dnes vie, kto boli bájne bohyne pomsty Erýnie?) a uvedomiť si že Švédsko /síce neutrálne/ a jeho niektorí občania bojovali po boku Hitlera a že kostlivci ešte stále visia v skriniach viacerých vážených občanov švédskeho kráľovstva.

Ak si myslíte že rosomáci slúžili autorovi iba na dokreslenie utrpenia, čo si má Paul Hjelm myslieť o vražde Leonarda Sheinkmana, Žida, ktorého niekto brutálne zavraždil a následne obesil na cintoríne. Boli za tým skínheadi? Ako natruc prichádzajú na stôl Kerstin Holmovej správy z Interpolu a síce že Erýnie záhadne obživli a zo zaprášených stránok antických báji sa vrhli do viacerých metropol na starom kontinente a doslovne ako červená niť začínajú ťaženie za lepšie zajtrajšky a to tak originálne, že vešajú hlavou dolu pasákov, narkomanov, vydieračov a iných nepotrestaných zločincov. Akí zvolili modus operandi?

Slabšie žalúdky to radšej preskočia, a to z dôvodu, že Erýnie svoje obete najprv zavesia len tak dole hlavou a ešte predtým im prebodnú hlavu dlhou ihlicou. Kerstin a celá A skupina majú zrazu vo svojich mysliach aj morálny problém, veď si to dotyční zaslúžili a Erýnie si iba „plnia“ svoje morálne právo na odplatu. A tak Arto Söderstedt obieha celú Európu a z ukrajinsko-ruskej Odesy mieri do nemeckého Výmaru, kde za druhej svetovej vojny pôsobil prísne utajený útvar SS pod vedením samotného Himmlera nazvaný príznačne „Centrum bolesti“, nazývanému preto, že sa tu experimentovalo s centrom bolesti v mozgu a pokusy sa robili najmä Židoch. V centre bolesti pôsobili traja lekári a dôstojníci SS, dvaja Nemci a jeden Švéd...

Miestami bude mať čitateľ, ktorý nemá prelúskané predchádzajúce tri diely série /Misterioso, Zlá krev, Až na vrchol hory/ mierny zmätok, pretože sa v dejovej línii vyskytuje niekoľko desiatok mien a postáv /švédskych, ruských, ukrajinských, talianskych, nemeckých, gréckych a iných/ ale autorov neodolateľný štýl ho iste zaujme a od polky knižky sa už bude poľahky orientovať a s hlavnými hrdinami sa iste identifikuje.

Ako sa tajná a brutálna metóda SS z „centra bolesti“ dostala na svetlo sveta po 60-tich rokov od skončenia druhej svetovej vojny? Kto sú tajomné Erýnie a zmenia sa v závere na bájne Eumenidy? Kto je záhadná nindžafeministka? Skolaudujú Jorge Chaves a Sára Svenhagenová svoj nový byt? Ako sa bude vyvíjať nový vzťah Gunnara Nyberga a ruštinárky Ludmily Lundkvistovej? A nájdu k sebe opäť cestu Paul Hjelm a Kerstin Holmová?

Ak Vás zaujímajú odpovede na tieto otázky a máte radi historické rébusy, orientujete sa zemepise a baví Vás objasňovať záhady tak sa od tejto detektívky neodrhnete a budete ju čítať doslovne jedným dychom. Ostáva nám len dúfať, že Mladá fronta aj v roku 2014 vydá ďalšie pokračovania skvelých prípadov skupiny A.

Artúr Soldán, severskedetektivky.cz

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod