Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Mrazivá vražda v islandskej divočine a stopy zaviate snehom... Niet úniku

17. 01. 2024
Niet úniku je vynikajúci začiatok novej severskej série Čierny ľad.

Mrazivé, skvele vystavané a miestami pekne drsné. Yrsa parádne vykreslila vražedný Island (čo si táto krásna krajina rozhodne nezaslúži :) ), ale prirodzene, ide len o severské krimi, fikciu. No veľmi zručne napísanú – príbeh sledujeme z pohľadu súčasného vyšetrovania a spätne sa dávame na minulé udalosti. Autorka vie, ako udržiavať napätie, aby ste si dali ďalšiu kapitolu... a ďalšiu.
Niet úniku je rozhodne vynikajúci začiatok novej severskej série Čierny ľad.

Mrazivé krimi Niet úniku

 „Niet úniku je o manželoch, ktorí rovnako ako niekoľko ľudí z Islandu mali počítačové firmy v USA a potom ich predali Twitteru, Googlu, alebo podobným korporáciám a na Island sa vrátili s množstvom peňazí,“ približuje príbeh samotná autorka Yrsa. „Je to o rodine, v ktorej muž a žena spoločne založili úspešnú počítačovú firmu, ale potom ju predajú, pretože muž má nádor na mozgu a musí podstúpiť náročnú operáciu. Rozhodnú sa s deťmi odsťahovať niekam, kde budú mať pokoj a tak prichádzajú do Hvalfjördu.“

Mrazivá vražda v islandskej divočine a stopy zaviate snehom...
Keď sa Karl vyberie na statok svojich známych, pretože sa mu už niekoľko dní neozývajú, ešte netuší, aká hrôza ho v ich vile čaká. Idylická islandská príroda ostro kontrastuje so strašným, nevysvetliteľným zločinom. Vyšetrovatelia Týr, Karolína a patologička Idunn sa snažia rozpliesť komplikovaný príbeh domácnosti, ktorá sa stala miestom hrozivej tragédie.

Sóldís sa teší na svoju novú prácu na statku, ďaleko od ruchu mesta a svojho agresívneho bývalého priateľa. Potrebuje čas pre seba, aby sa rozhodla, kam bude smerovať jej nový život a dokončila diplomovú prácu. Ani netuší, že sa práve priplietla do siete šialenca. Do siete, z ktorej niet úniku.

Čierny ľad

Islandská autorka známa pod svojim krstným menom Yrsa prináša novú sériu Čierny ľad, ktorá sa odohráva na štyroch odlišných miestach Islandu a v ktorej figurujú hneď traja hlavní protagonisti. Čierny ľad je špecifický meteorologický jav, okom takmer neviditeľná ľadová vrstva na asfaltovej vozovke, ktorá výrazne zvyšuje riziko nehôd a úrazov.

Rovnako ako nebezpečenstvo, ktoré sa v Yrsiných knihách môže zdať na hony vzdialené, aj keď môže byť priamo pred vami.

Ak by mala byť toto vaša prvá kniha od Yrsy, neváhajte – dostanete naozaj nadupanú mrazivú severskú detektívku. Presne to, čo od tohto žánru očakávate. Napätie, desivé vraždy a bezcitný, šialený vrah. Striedanie kapitol, ktoré vás budú hnať ďalej a ďalej.

Oceňovaná autorka

„Yrsa Sigurdardóttir sa so svojimi inteligentnými a veľkolepými príbehmi úspešne snaží nájsť jadro islandskej spoločnosti, a posunúť tak tradíciu islandského krimi o mnoho krokov vpred,“ povedal o nej ďalší úspešný autor severských detektívok Arne Dahl.

Yrsa Sigurðardóttir vyštudovala stavebné inžinierstvo, ale od vydania debutového románu v roku 2005 (česky Poslední rituál, Metafora 2007) sa venuje predovšetkým literatúre. Jej romány patria k špičke severskej krimi a trileru. Vychádzajú v prekladoch do viac než 30 jazykov a získali mnoho ocenení. Okrem trilerov má na konte aj romány pre deti a mládež a spolu s Ragnarem Jónassonem organizuje každoročný festival, venovaný detektívkam a trilerom, ktorý hostil napríklad Dana Browna či Hilary Clinton.

Autorka je mimo iné nositeľkou Ceny Palleho Rosenkrantza udeľovanou Dánskou akadémiou kriminálnej literatúry (2017 za román DNA) a trojnásobnou nositeľkou ceny Blóðdropinn za najlepší islandský kriminálny román (2011 za román Pamatuji si vás všechny, 2015 za román DNA a 2021 za román Kořisť). Jej knihy sa dočkali aj filmového spracovania. Podľa knihy Pamatuju si vás všechny bol natočený horor a podľa ďalšej knihy The Undersired vznikla televízna miniséria.

Yrsa je známa svojou extravagantnou vášňou pre topánky. Doma má skoro stovku unikátnych párov topánok, jeden napríklad vonia ako jahody, iný má namiesto podpätku hlavu Darth Vadera zo Star War.

„V každom prípade bolo celkom zjavné, že nezomrela prirodzenou smrťou. Navyše to potvrdzovala aj krv, ktorou boli postriekané steny, podlaha, a dokonca aj strop. Karl si zakryl ústa dlaňou a vycúval z izby. Usiloval sa potlačiť nevoľnosť a zbieral odvahu nazrieť do ostatných miestností, aby zistil, či tam nenájde Reyniho a obe dievčatá. Ako prvé otvoril dvere do izby staršej dcéry a pri pohľade, ktorý sa mu naskytol, už nevoľnosť neovládol.“

Milan Buno, knižný publicista pre SkveléKnihy.sk
Foto: SkveléKnihy.sk, Grada, 
©Ernir-Eyjólfsson

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod