Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Temný ako moja duša

16. 09. 2014
Všetkým, pre ktorých nie je krimiromán iba príležitosťou na jednoduché a povrchné čítanie, sa bude detektívka Antti Tuomainena Temný ako moja duša mimoriadne páčiť.
Fínsky spisovateľ píše inak ako jeho (a je ich naozaj dosť) škandinávski kolegovia. Neženie sa v príbehu bezhlavo dopredu. Dáva jednotlivým postavám a ich príbehom dostatočný priestor - sú farebné, jemne a s citom vykreslené. Majú skutočnú dušu a zložitú minulosť, ktorej ozveny stále počuť.
 
Ako v novinke Temný ako moja duša.
Aleksi Kivi spomína na detstvo poznačený veľkou ranou. Keď mal 13-rokov, stratila sa mu matka. NIkdy sa nenašlo jej telo. Vie, že nežije, k intenzívnejšiemu pátraniu po vrahovi však chýbalo  jej mŕtve telo. Aleksi sa húževnato dostal cez detstvo v náhradných rodinách. Vyučil sa za tesára a žije samotárskym životom.
 
Túto myšlienku nevie dostať z hlavy:
Kto má na svedomí jeho matku?
Je presvedčený, že odpoveď už pozná. Milionár Henrik Saarinen je vplyvný muž s charizmou, má peniaze a moc. Bude jeho tvrdým súperom. Aleksi cieľavedomo ide po ňom. Stáva sa domovníkom na jeho statku a trpezlivo čaká na chvíľu, keď udrie a dostane milionára a všeobecne známeho záletníka pred súd za staré zločiny.
 
Bude Aleksi úspešný? A určite ide po tom správnom? Je vôbec možné s odstupom desaťročí zrekonštruovať minulosť? Odpovede čakajú na čitateľa, ale jedno je isté: nebude núdza o prekvapenia a šokujúce zvraty.
 
Tuomainen pozdvihol detektívny žáner. Je to zmes kvalitnej beletrie, psychologicky podmanivej prózy a kriminálneho príbehu. V centre diania nie je žiadny svojský detektív, ale to nie je na škodu tejto detektívky. Kniha Temný ako moja duša je iná, a tým zaujímavá a príťažlivá.
 
Antti Tuomainen pracoval v reklamnej brandži. Okrem písania kníh sa dnes živí aj ako novinár. Spisovateľsky debutoval v roku 2006. Za svoje tretie dielo Liečiteľ dostal v roku 2011 cenu za najlepší fínsky detektívny román. Dnes žije s rodinou v Helsinkách.
 
Zdroj: Ľubomír Jaško, Aktuality.sk

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod