Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Temné sekundy. Skvelá severská detektívka od Karin Fossum

15. 04. 2024
Perfektná detektívka pre všetkých fanúšikov škandinávskych krimi.

„Skvelá autorka a znalkyňa ľudskej duše,“ povedal kráľ severskej detektívky Jo Nesbo o Karin Fossum. Tá opäť dokazuje svoje postavenie na výslní severskej detektívky a že si označenie za kráľovnú nórskej krimi plne zaslúži.
Temné sekundy je perfektná detektívka pre všetkých fanúšikov škandinávskych krimi.

Temné sekundy

Helga Jonerová zažíva nočnú moru každého rodiča. Jej takmer 10-ročná dcéra Ida si ide kúpiť za zvyšok peňazí najnovšie číslo časopisu Wendy o koňoch. Tridsať korún jej bude stačiť, možno ešte zvýši na žuvačky. Cesta do Lailinho kiosku by mala trvať asi štvrť hodinky...no Ida sa už nevráti.
Veselé, dobrosrdečné a vždy usmiate dievčatko sa akoby prepadlo pod zem a s ním aj jej nový žltý bicykel. Pre Helgu začnú plynúť nekonečné minúty a hodiny čakania, ktoré sa zmenia na dni plné strachu a zúfalstva.

Neexistuje motív, žiadne logické vysvetlenie a inšpektor Konrad Sejer má pred sebou náročné vyšetrovanie. S kolegom Jacobom Skarrem musia prelomiť mlčanie viacerých podozrivých. Jedným z nich je aj miestny čudák Emil Mork, ktorý žije sám a od detstva nerozpráva. Jeho matka mu každý týždeň chodí upratovať, hoci sa niekedy bojí, čo by v jeho dome mohla nájsť. Čo je horšia predstava? Stratiť dieťa, alebo žiť s vedomím, že vaše dieťa je schopné vraždiť?

O deväť dní, keď by mala Ida rovných 10 rokov, sa nájde jej mŕtve telo zabalené v kvetinovej prikrývke. Zatvorené oči. Bledá pokožka. Na prvý pohľad nič nenasvedčovalo nejakým zraneniam, či ranám od strely alebo noža. Žiadne poškodenie hlavy, žiadna krv, ani stopa po bolesti...
Napriek tomu nie je niečo v poriadku.

Toto nebude chcieť zažiť...

Ako tvrdí Jorn Lier Horst, „temné sekundy sú tie zlomky času, o ktorých dúfate, že ich nikdy nezažijete. Ten moment, keď si uvedomíte, že vaše najhoršie obavy sa stali skutočnosťou.“

Temné sekundy je napínavý príbeh, ktorému dominuje výstižne vykreslená psychika bežných ľudí. Zo stránok cítite veľký súcit a bolesť matky. Fossum sa vie dostať do hlavy svojich postáv, má obrovskú empatiu s obetami a vie to položiť na papier spôsobom, ktorý vás bude baviť. Tých 230 strán vám ubehne ako nič.
Silným prvkom príbehu je aj Konrad Sejer, či jeho kolega Jacob Skarre.

„Hľadáme dievčatko,“ zakričala.
Muž vystrúhal grimasu. Nechápal, prečo kričí, počul ju dobre.
„Má tmavé vlasy, desať rokov. Išla tadiaľto na žltom bicykli. Nevideli ste ju?“
Muž hľadel na cestu. Tvár mu čiastočne zakrývala kapucňa. Helga Jonerová sa pozrela na korbu. Zakrývala ju čierna plachta. Zdalo sa jej, že pod ňou niečo leží. Myšlienky sa jej rozbehli na všetky strany. Pod takú plachtu by sa zmestilo dievčatko aj s bicyklom. Netváril sa previnilo?

Poklona od Jorn Lier Horsta

Podľa autora severských detektívok Jorn Lier Horsta, zraniteľnosť a krehkosť postáv je vykreslená s veľkým psychologickým vhľadom a práve táto schopnosť vcítiť sa do utrpenia iných robí z Karin Fossumovej viac než len autorku krimi. Čítanie tohto príbehu mu vraj umožnilo pochopiť aspekty policajnej práce, ktoré nenašiel v žiadnej učebnici pre kriminalistov. „Poskytla mi rôznorodý pohľad na zločin, zločincov aj obete trestných činov. Vďaka nemu som si uvedomil, že so zločincami máme viac spoločného než to, čo nás od nich odlišuje. Na takmer tristo stranách polícia prenasleduje vraha detí. Monštrum. Surovú beštiu. A nakoniec chytí ľudskú bytosť,“ dodáva Jørn Lier Horst.

Karin Fossum

Je autorkou mimoriadne úspešnej série detektívnych románov o inšpektorovi Sejerovi, za ktorú získala viacero prestížnych ocenení. Knihu Neobzeraj sa vyhlásili za najlepšiu škandinávsku detektívku roka – zís kala ocenenie Glass Key, tiež vyhrala Riverton Prize a združenie Krimi-autorov ju nominovalo na ocenenie Gold Dagger.

Autorka ako dvadsaťročná debutovala oceňovanou zbierkou poézie Kanskje i morgen. Nasledovali dve poviedkové knihy, prelomom však bola jej kriminálna séria o inšpektorovi Sejerovi, ktorej písanie prerušila zatiaľ len jedným románom z iného prostredia. Práva sa predali do 25 krajín a aj vďaka nej ju označujú za "Kráľovnú nórskej detektívky".

Pre SkveléKnihy.sk Milan Buno, knižný publicista

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod