Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Tejto pasci sa nevyhýbajte!

18. 09. 2013
Kniha: Pasca
Autor napínavej detektívky Pasca (Ikar) Marko Leino je vo Fínsku známy najmä ako úspešný filmový scenárista. Práve preto zasadil príbeh tejto knihy do sveta televíznej trilógie Podsvetie od režisérky Minny Virtanenovej. Prečítajte si recenziu z najnovšej Knižnej revue č.19, ktorá vychádza práve dnes.

Dej sa odohráva po udalostiach filmovej trilógie, ale čitateľovi to nemusí prekážať. Pasca je samostatným dielom s vlastným príbehom a osobitným vývinom postáv, ktoré je čitateľsky mimoriadne príťažlivé.

Hlavná zápletka sa točí okolo prevozu veľkého množstva drog z Ruska cez Fínsko do Švédska. Autor však kladie dôraz najmä na osudy hrdinov, samotný príbeh prezentuje z pohľadu rôznych postáv: policajta z protidrogového úseku Juhu Viitasala, mladého Vesu Levolu alebo niektorého z členov rozvetvenej mafie. Každý z nich sa ocitne v nejakej pasci, preto je názov diela veľmi výstižný. Každý hrdina dúfa, že sa veci dajú do poriadku. Ako sme však z trilerov či detektívok zvyknutí, nie všetko sa vždy vyvinie tak, ako by sa malo...

Marko LeinoNajviac som sa stotožnil s postavami Juhu Viitasala a mladého Vesu Levolu. Prvý z nich okrem práce a svojej vlastnej minulosti rieši najmä závažné rodinné problémy. Druhý spomínaný, syn zločinca a alkoholika, je zatiahnutý do nekalých praktík aj napriek tomu, že s nimi nechce mať nič spoločné. Našťastie mu zostáva nádej, že sa z toho dostane a raz možno bude viesť normálny, slušný život.

Pasca je napísaná veľmi pôsobivo a lákavo, za čo vďačíme aj kvalitnému slovenskému prekladu. Musím sa priznať, že posledných približne päťdesiat strán som skoro ani nedýchal, čo sa mi už dávno nestalo. Okrem napínavého deja sa o to postarali až filmové strihy, rýchle striedanie kapitol a prekvapivý záver. Smutné je však na celej knihe to, že je veľmi reálna a všetko, čo sa tu odohralo, sa môže pokojne diať práve teraz...

Jakub Pokorný, Knižná revue č.19

 

Práve dnes 18.septembra vychádza nová Knižná revue č.19 – okrem tejto recenzie tam nájdete aj mnohé ďalšie, ako napríklad na Banášov Kód 1, ktorý je aj na titulke časopisu. Tiež sa dozviete o mayskom proroctve, viere pre každého, ilustrátoroch, ktorí vystavujú v Bratislave. Predovšetkým však nechýba množstvo noviniek zo sveta kníh, recenzií, úryvky a zaujímavosti.

Knižná revue

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod