Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Táto kniha ma šokovala!

19. 08. 2015
Poznáte to, keď už tušíte, kto je vrah a nakoniec to je úplne inak? Presne toto sa mi stalo v prípade tejto skvelej knihy. Bola som z toho konca celkom šokovaná.
Túto knihu som vyhľadávala pomerne dlho. Až raz sa objavila v dedine v knižnici spolu s Greenovkou a ja som ju musela mať.
 
Dej začal v prvých stránkach tajomne a pomaly. Musím však priznať, že som sa pri prvých stránkach dosť nudila. Zoznamujeme sa tu s komisárkou Jeanette Kihlberkovou, ktorá vyšetruje záhadné vraždy. Zároveň sa jej život prepája so životom Psychoterapeutky Sofie Zetterlundovej, ktorá sa zaoberá zaujímavými prípadmi a snaží sa pomáhať svojim klientom. Avšak ona sama si dosť zažila a po čase sama nezvláda svoje spomienky a ani tiahu príbehov klientov, ktorým pomáha.
Jeanette to tiež nemá ľahké, nemôže prísť na to, kto pácha tieto hnusné vraždy. Zárovveň nám autori dávajú možnosť nahliadnuť do spomienok a minulosti, ktorá neskôr objasňuje dej.
 
Priznám sa, že som na túto knihu mala veľmi veľké očakávania a tie sa splnili. Ako som spomínala, začiatok bol pomerne rozpačitý a mala som chuť knihu odložiť, no neskôr dej naberal na tempe a rojilo sa množstvo otázok, na ktoré som spolu s hlavnými postavami hľadala odpovede.
 
Keď som prekonala tú prvotnú nechuť čítať túto knihu, prevracala som stránky tak rýchlo, že som na to celkom zabudla. Chcela som vedieť, čo sa bude ďalej diať, či niekto objasní nejakú vec v prípade vrážd. Alebo či Sofia niečo nové objaví o svojich klientoch. Bola som v napätí a nedokázala som sa od knihy odtrhnúť.
 
Čo sa týka postáv, obľúbila som si Sofiu, ale aj Jeanette, no skôr viac asi Sofiu. Čo je tak trochu zvláštne... Nuž, poznáte to, keď už tušíte, kto je vrah a nakoniec to je úplne inak? Presne toto sa mi stalo v prípade tejto skvelej knihy. Bola som z toho konca celkom šokovaná.
 
Autori skvele udržovali tajomnú atmosféru, ktorú na konci vystriedal totálny dejový výbuch, ktorý vás normálne odhodil desať metrov ďaleko a pozerali ste na tú knihu ako na atómovú bombu a zároveň ste túžili vedieť viac. Po dočítaní som nadávala na to, že momentálne nemám k dispozícii druhý diel, pretože chcem vedieť čo bude ďalej.
 
Kniha Havranie dievča je označená ako najdrsnejšia severská krimi a skutočne je drsná. Pokiaľ máte radi podobný žáner, tak do tejto knihy choďte. A hlavne na konci dýchajte, lebo odpadnete:-)
 
 
Anotácia
Kriminálna komisárka Jeanette Kihlbergová už v praxi zažila všeličo, ale keď ju zavolajú k najnovšiemu prípadu, musí pozbierať všetky sily. V kríkoch neďaleko stanice štokholmského metra sa nájde telo malého chlapca. Mumifikované, zohavené, s početnými ranami, telo, ktoré sa bránilo útoku, dokým vládalo, ako keď v ringu bojujú na život a na smrť cvičené psy. Chlapec je pravdepodobne cudzinec "bez minulosti", ktorý zdanlivo nikomu nechýba, a tak prípad má pre jej nadriadených i prokurátora len nízku prioritu. Jeanette sa nevzdáva, ale stôp je málo a vyšetrovanie sa komplikuje. Hromadia sa však aj problémy v súkromnom živote - manžel je neúspešný umelec a ťarcha financovania rodiny ostáva na nej.
 
Psychoterapeutka Sofia Zetterlundová vyšetruje dvoch klientov: Samuela Baia, detského vojaka zo Sierry Leone, a Victoriu Bergmanovú, ženu v strednom veku, ktorú v detstve týrali a zneužívali. Dvaja rôzni ľudia s rovnakým problémom - u oboch badať znaky závažnej poruchy osobnosti. Jeanette a Sofia riešia tú istú otázku: Akému veľkému utrpeniu môže človek vystaviť druhého človeka, skôr než sám prestane byť človekom a stane sa monštrom? Obe ženy sa zblížia, možno až priveľmi. Dokonca sa jedného dňa vyberú s Jeanettiným synom Johnom do lunaparku a zlo sa opäť priblíži, je celkom blízko...
 
Recenzovala Elizabeth B, In my black Dreams

 

Komentáre


+Pridať prispevok
Stapra: Havranie dievča, Oznámiť správcovi
Milujem severské detektívky, ale Havranie dievča - strašný dej, nedokázala som čítať v kuse a priznám sa, že už som aj prestala, nemám na to žalúdok. Bojím sa vedieť, čo bude ďalej.Považujem ju za ztextované surové detské porno.Po predchádzajúcej recenzii sa pozriem aspoň záver, teraz ma zaujíma.
Počet reakcií 0
Reagovať
späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod