Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Takmer sa jej to stane osudným...

05. 03. 2016
Všetko je jasné, vražda sa odohrala podľa slov troch očitých svedkov rýchlo, ale vinník už je vo väzbe, prípad sa čochvíľa dostane pred súd.

Pochybnosti? Žiadne. Polícia pracuje efektívne, s vysokým nasadením a odhodlaním vyriešiť všetky prípady s dávkou istej noblesy – muži zákona predsa pracujú, aby občanov chránili.

“Mojou prácou je prezentovať čo najsolídnejší a najpresvedčivejší prípad. Nepotrebujem nič, čo by vytvorilo priestor pre pochybnosti a zmiatlo sudcu.”
Wisting sa chystal zaprotestovať. O to predsa pri vyšetrovaní nešlo. Podstatou bolo vyložiť na stôl všetky fakty.

O pár mesiacov sa však niečo stane. A udalosti sa dajú do pohybu. Nastúpi rýchly spád nečakaných odhalení a hlavný inšpektor William Wisting má náhle plné ruky práce. Takmer uzavretý prípad mŕtvej ženy, nevyriešené zmiznutie muža a tehotná dcéra v očakávaní dieťatka, na Wistinga sa toho zosypalo pomerne mnoho, nemá však ani len tušenie, kam až smerujú motúziky nezrovnalostí. Pochybuje, špekuluje, húta, nechce zradiť vlastných, keď sa, ale, pozrie na prípady z iného uhla pohľadu, všetko do seba zapadne. Každý dielik predstavuje časť pravdy a nie všetkými dielikmi disponuje polícia.

Tu opäť, ako v minulých dieloch, nastupuje na scénu vyšetrovateľova dcéra Line, novinárka na materskej, a teda momentálne do novín nepíše. Naopak, oddychuje, venuje sa svojmu novo kúpenému domčeku, teší sa na deň, keď už nebude sama a narodí sa jej dieťatko. Ako sme, však, u Horsta zvyknutí, otec s dcérou sa počas vyšetrovania zaujímavo dopĺňajú a inak to nie je ani v tomto prípade. Line sa opäť svojou zvedavosťou zapletie do prípadu, poodhalí zopár chýbajúcich dielikov pravdy a načrtne tak domnienku udalostí.

Stavern je zdanlivo pokojným, možno až nudným mestečkom na pokojné bývanie. Vo svojich útrobách však ukrýva kriminálne tajomstvá. A také tajomstvá odhalí Line spoločne so svojou priateľkou Sofie. Vlastnou zvedavosťou sú nútené vyriešiť dilemu, ktorá nie je vôbec jednoduchá. Ako sa s ňou popasujú? Line je čistokrvná novinárka, nezaprie v sebe vzrušenie z odhalenia. Sofie je pravý opak. Dokážu skĺbiť svoje vlastnosti a popasovať sa s nebezpečenstvom, ktoré im hrozí? Niekedy sa nevypláca vyšetrovať na vlastnú päsť, to už Line veľmi dobre vie. Aj napriek tomu, svojho otca policajta od niekoľkých detailov ušetrí. A takmer sa jej to stane osudným.

“Ak zápasíš s netvorom, musíš si dávať pozor, aby si sa sám nestal netvorom. Ak budeš dlho pozerať do priepasti, začne aj priepasť pozerať do teba.”
Nietzsche

Autor vykresľuje vzťah otca a dcéry ako silné puto, majú zaujímavý vzťah naplnený láskou, porozumením, jeden druhého podporujú a ochraňujú. Aj keď stoja akoby na opačných profesijných brehoch – kedy sa polícia snaží udržať čo najdlhšie informácie pod pokličkou a naopak novinári vydolované informácie čo najskôr zverejňujú a pátrajú po ďalších – ich vzťah je vľúdny, snažia sa nebyť prácou ovplyvnení, aj keď nie vždy je to jednoduchá úloha. Mám túto knižnú dvojicu veľmi rada, ako hlavní protagonisti sú mi veľmi sympatickí, nikdy nesklamú. Svojou húževnatosťou a profesionalitou. Vždy si zachovajú svoju rolu. Čo sa nedá povedať o všetkých protagonistoch tohto pútavého príbehu. Siahnite po ňom, možno sa dozviete niečo viac o právnom systéme.

To, že poznal právne predpisy, nestačilo, musel ovládať aj rétoriku. V podobných situáciách šlo predovšetkým o presvedčovanie, nie o dokazovanie. Podstatné bolo, ako obhajoba predstaví a predvedie dôkazy. Víťaz nebol nutne ten, čo stavil na pravdu, ale ten, čo dokázal najlepšie argumentovať.

Martinka Javorková, Mojeknihy.com

Komentáre


+Pridať prispevok
Oo1rQNxF8I: KoRGyd8eoWe, Oznámiť správcovi
I8217;m an Android gal, although I am still looking all over for my iPod Nano that I seem to have lost in the last few months. But I can totally unasertdnd a parent splurging on a kid. Awwww.
Počet reakcií 0
Reagovať
späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod