Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Strhujúci špionážny triler Medveď

01. 07. 2019
Kniha: Medveď
Autor: Gard Sveen
Precízne vystavaný príbeh plný paranoje, z ktorého cítiť chlad studenej vojny.

Jeseň 2016.
Odsúdeného špióna Arvida Storholta nájdu mŕtveho v jeho dome. Najznámejšieho nórskeho špióna, ktorého zatkli a odsúdili v roku 1987, niekto zavraždil. Predtým mú sľúbili znížiť trest, ak by pomohol nórskej vnútornej bezpečnosti s informáciami o ďalšom špiónovi prezývanom Medveď.

Krátko predtým pochovajú v Enebakku telo neznámej ženy, ktorú objavil v neďalekom jazere mladý Poliak. Jedno je isté, ležala v ňom už dlho. Kto to je?
A kto je muž s krycím menom Medveď, na ktorého Tommy Bergmann opakovane naráža pri svojom vyšetrovaní?

O prípad ženy z jazera sa začne neočakávane zaujímať aj šedá eminencia nórskej tajnej služby. Trochu starší, a aj zrelší Bergmann sa vydáva do labyrintu stôp zo studenej vojny a dúfa, že jedna z nich ho dovedie k vrahovi.

Gard Sveen, držiteľ Skleneného kľúča a prestížnej Rivertonovej ceny za Posledného pútnika, sa vrátil na scénu vo veľkom štýle. „Toto je Gard Sveen vo svojej najlepšej forme – a to už niečo znamená. Knihe niet čo vytknúť, ani textu, ani miere napätia, ani spádu deja,“  napísali v Romerikes Blad.

Sveen opäť ukázal svoje majstrovstvo. Precízne vystavaný príbeh plný paranoje, z ktorého cítiť chlad studenej vojny. Dynamické tempo, svieži jazyk a intenzívne napätie – to charakterizovalo už Sveenove prvé tri knihy zo série Tommy Bergmann, no v tejto nasadil latku ešte vyššie. Politické intrigy, zrada, svet špiónov a tajných služieb a postavy, ktoré sú také plastické, že máte pocit, akoby ste to s nimi prežívali. Taký je nový špionážny triler Medveď.

Gard Sveen je poradcom na nórskom ministerstve obrany. Za svoj debut Posledný pútnik, ktorý je prvou časťou dnes už štvordielnej série, získal Rivertonovu cenu pre najlepšiu nórsku detektívku a Sklenený kľúč pre najlepšiu škandinávsku detektívku roka. V minulosti okrem neho obe ceny za svoj debut získal len Jo Nesbø. Druhou časťou voľnej kriminálnej série je román Peklo je otvorené, po ktorom nasledovali romány Rozbúrená krv a teraz Medveď.

Médiá ho nazvali nórskym Le Carré a chvália, že ide o strhujúci špiónsky triler s veľmi presvedčivými opismi prostredia a pútavými psychologickými portrétmi postáv.
„S Medveďom by si nespravili hanbu ani starí majstri žánru John le Carré či Ken Follet – zároveň je to však kniha, ktorá by mohla byť napísaná len v Nórsku a o Nórsku,“ dodáva VG.

Milan Buno, literárny publicista

 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod