Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Overená klasika, ktorá funguje

28. 02. 2016
Skvostnou detektívkou klasického strihu je však Indická nevesta (Karin Fossum).
Je to klasika skoro christieovského razenia. V ére prekombinovaných, hypernásilných a temných detektívok až skoro výnimka, aj napriek tomu, že tiež pochádza zo severu.
 
Indická nevesta je napínavá detektívka a zároveň román s nádychom romantiky. Autorka si vystačila s jednou vraždou a niekoľkými podozrivými. Kostrou jej rozprávania je hlavne psychológia postáv, čo je mimochodom typické pre celú sériu s inšpektorom Sejerom.
 
Aj preto je Karin Fossum označovaná ako kráľovná nórskej detektívky. Konkrétne za túto knihu získala prestížnu sošku Brageho, Golden Dagger Award a LA Times Book Award, čím sa jej tiež podarilo podmaniť si pre Európanov ťažko dosiahnuteľný americký knižný trh.
 
Dej románu Indická nevesta sa odohráva v Elvestade, malej nórskej dedine, kde sa kolegovia Konrad Sejer a Jacob Skarre púšťajú do vyšetrovania výnimočne brutálnej vraždy. Ešte predtým však text tvorí akési päťdesiatstranové intro, v ktorom sa čitateľ dozvedá nielen o osadenstve obce, ale je mu tiež predstavený romantický príbeh staršieho muža Gundera a jeho mladšej indickej nevesty Púny Bai.
 
Ich spoločný život im však nie je súdený. Akoby malú, nudnú a zároveň idylickú nórsku obec začalo okupovať zrazu niečo zlé. Všetkých obyvateľov to vytrhlo z ich každodenného rytmu. Vyvolalo to rozruch a zároveň zasialo do ich domovov strach. Dedina sa stane miestom brutálnej vraždy, obeťou je práve Gunderova nevesta, ktorá v novej vlasti prežila len pár hodín.
 
Pre idylickosť a pokojnosť prostredia nie je zarážajúca len samotná vražda, ale všetkých zaráža aj drzosť vraha. Ten zabíjal na lúke, len niekoľko metrov od cesty a od najbližšieho obývaného domu, pričom na domy ľudí ešte ani nepadla úplná tma. Vrah konal impulzívne, neočakávane, akoby ho v jednej chvíli ovládla zúrivosť a chuť ničiť.
 
Inšpektor Sejer pristupuje k vyšetrovaniu vraždy ako kriminalista zo starej školy. V prvom rade sa veľa pýta a počúva. Je vraždou zaskočený, ale zároveň presvedčený, že vrah tak konal úplne po prvýkrát. Preto predpokladá, že aj samotného vraha jeho čin vydesí, čo ho nakoniec prezradí v prostredí blízkych a priateľov, hoci často hrozí, že práve rodina sa bude snažiť podozrenia prekryť . Podozriví sú viacerí a každému sa ujde Sejerova spoločnosť.
 
K rozuzleniu príde, ale napriek tomu autorka ponechala otvorené dvierka pre pochybnosti, pričom zaujímavá je aj jej hra s fenoménom náhody, keďže až priveľa takých náhod prekliesnilo cestu už spomínanému zlu. Občas na sociálnych sieťach narazím na mierne kritické hlasy namierené voči tejto nórskej autorke, pričom podotýkam, že väčšinou sú jej romány hodnotené veľmi pozitívne.
 
Rozumiem však aj kritikom a chápem čo škrie ich čitateľské duše. Pri nálepke “severská krimi” očakávajú veľa krvi a brutálne zamotanú zápletku. Karin Fossum je však iná. Je prozaickejšia, psychologickejšia a uveriteľnejšia ako väčšina jej žánrových kolegov a zo žánru vybočuje aj tým, že nemá potrebu hyperbolicky odvádzať čitateľa od podstaty.
 
Jozef Kuric, DennikN.sk

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod