Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Ostrov, ktorí obývajú duchovia...

10. 12. 2014
Camilla Läckbergová naozaj patrí medzi najúspešnejších škandinávskych autorov detektívok a dokazuje to každou novou knihou. Čitateľov si vie pripútať premysleným psychologickým pozadím vraždy, ktorá má takmer vždy nejakú súvislosť s minulosťou. A jej odhalenie vedie neraz k vyriešeniu ešte zložitejšieho a zamotanejšieho prípadu.

Aj preto o Camille hovoria ako o novej Agáte Christie.

V novinke Strážca majáka sa opäť stretávame s hlavným hrdinom policajným inšpektorom Patrikom Hedströmom.
Ten sa po dlhej práceneschopnosti vracia do zamestnania. No len čo sa zjaví v kancelárii, poveria ho novým prípadom. Niekto zozadu do hlavy strelil muža v jeho vlastnom byte. Obeť sa volá Mats Sverin a bol to príjemný a v meste obľúbený ekonomický riaditeľ komunálneho úradu. Patrik mapuje jeho život a postupne sa ukazuje, že sa v ňom skrýva veľa tajomstiev a záhad.
Prečo bezhlavo zutekal z bývalého miesta v Göteborgu a zakotvil vo Fjällbacke?
A je to naozaj číra náhoda, že sa do Fjällbacky vrátila aj Annie, jeho láska z mladosti?

Dlhé roky sa nekontaktovali, no Annie sa odrazu zjavila so synom na Sivom ostrove neďaleko Fjällbacky, ktorý kedysi obývali celé generácie jej rodiny. Ale aj ostrov má svoje tajomstvá. Tunajší obyvatelia ho prezývajú Ostrov prízrakov a hovorí sa, že na ňom prebývajú mŕtvi, lebo chcú čosi rozpovedať živým. A Annie je presvedčená, že tých duchov vidí...

Strážca majáka nie je nejaká povrchná detektívka napísaná pre efekt. Od začiatku je jasné, že ide o premyslený príbeh, možno do istej miery bolestivý a smutný – ťažká choroba, autonehoda, predčasné narodenie dvojičiek...

Camilla skvele zvolila štýl písania, rozdelila príbeh na dve línie. V prvej sledujeme Patrikovo vyšetrovanie, v druhej nás zavedie do 19.storočia, kedy na ostrove žila Emélie so svojím mužom a rodinným priateľom. Takto popretkávané rozprávanie vyznieva veľmi autenticky, pútavo a chvíľami sa pristihnete, že bez dychu čítate aj zápisky Emélie. Pocítite desivú atmosféru naplnenú strachom, naskočia vám zimomriavky a budete mať pocit, že čítate tak trochu horor.

Camilla Läckbergová sa opäť sústredila na psychológiu postáv a to robí jej knihy úžasne čítavými. Zároveň si uvedomíme, aké vrtkavé vie byť šťastie a že stačí málo, aby sa náš život rozsypal ako domček z kariet.

"Camilla Lackbergová vie geniálne premiešať pocit domácej pohody s hrôzostrašnými okamihmi."
The Guardian

"Neuveriteľne mrazivé a vzrušujúce."
The Sun

"Najvzrušujúcejšia autorka krimi vo Švédsku."
Independent

Milan Buno, literárny publicista

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod