Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Severské historické trilery 1793 až 1795

21. 12. 2022
Kniha: 1795
Historické trilery zo série 1793 sú napínavé, miestami desivé, drsné, mrazivé a plné temnej atmosféry.

Výborne sú vykreslené aj postavy. Právnik Cecil Wings, ktorý spolupracuje s veteránom Mickelom Cardellom vytvorili skvelú dvojicu.
V čom sú jedinečné tri diely tejto série? O čom vlastne sú a čo môžete čakať? A ako sa s tým všetkým popasovala prekladateľka?

 

Prečo je séria taká výnimočná?

Švédsky autor Niklas Natt och Dag, čo je veru ťažké zapamätať si J, vytvoril jedinečné historické detektívky, ktoré stoja za prečítanie. Severské krimi nemusí byť len zo súčasnosti, prípadne v prelínaní dvoch časových období. Niklas dokázal, že aj 18.storočie môže byť dostatočne zaujímavé, pútavé a vie v ňom fungoval premyslené krimi. Vo Švédsku je  toto obdobie de facto stredovekom, takže ide o pomerne drsné, brutálne príbehy, v ktorých nechýbajú vraždy, veľa krvi a bolesti. Explicitné násilie nemusí sedieť všetkým čitateľom, ale k danej dobe výborne sadne a patrí.

Jeho trilógia 1793 – 1794 – 1795 vám dá viac ako len detektívne príbehy. Niklas si zjavne všetko naštudoval (údajne štyri roky prebiehal výskum máp, dokumentov, archívov ap.) a tak jeho detektívky vyznievajú uveriteľne, autenticky, napínavo. Dozviete sa všeličo o danom období, živote v 18.storočí, o reáliách.

A bonusom je aj preklad, ktorý si rozhodne zaslúži pochvalu. Prekladateľka Alexandra Debnárová sa pohrala s jazykom, ktorý je  predsa len iný, keďže ide o 18.storočie vo Švédsku. A vymyslela to výborne, nenásilne, prirodzene, nie je to archaický jazyk, no zároveň prispieva k autenticite. Klobúk dolu.

 

1.diel - 1793

Píše sa rok 1793 a Štokholm sa pretĺka stredovekom plným násilia. V mestskom kanáli pláva znetvorená mŕtvola. Zmysel pre spravodlivosť ženie dvoch vyšetrovateľov, aby objasnili túto ohyzdnú vraždu. Právnik Cecil Wings, geniálnejší ako Sherlock Holmes, má v štokholmskej polícii na starosti „obzvlášť závažné zločiny“. Druhým vyšetrovateľom je Michael Cardell, veterán s drevenou rukou. Obaja rýchlo pochopia, že obeť mučili s chirurgickou presnosťou, ale to je len jedna z ohavností, ktoré odhalia...

Začína sa prvý diel historickej detektívky 1793 od Natta och Daga, ktorá sa stala vo Švédsku knihou roka. Tento nezvyčajný objaviteľský debut spôsobil prevrat v historickej detektívke. Podrobným štúdiom historických prameňov dosiahol neuveriteľne živý a plastický obraz feudálnej spoločnosti, pričom samotné pramene sú preňho najdobrodružnejším zážitkom. Intenzitou čitateľského zážitku prirovnávajú Daga k Charlesovi Dickensovi alebo Umbertovi Ecovi.

Už 1.diel 1793 prináša vzrušujúce čítanie. Bolestivá naliehavosť románu si zaslúži rôzne prívlastky: napínavý, plný atmosféry, temný, krutý, brutálny, spoločensko-kritický atď. Vynikajúco zobrazené charaktery nás navyše prevedú ťaživou atmosférou mesta a vtiahnu do svojich osobných problémov.
Prežiť v Štokholme v roku 1793 je skutočne náročné. Na vine nie sú len otrasné stredoveké pomery, ale aj to, že mesto pod neschopným vládcom bankrotuje a upadá.

 

2.diel - 1794

Nasledoval druhý diel s názvom 1794. Sledujeme, ako sa jednoruký dráb Jean Michael Cardell potáca na okraji štokholmskej spoločnosti. Všetko sa zmení, keď ho navštívi sedliačka, ktorej dcéra prišla o život počas svadobnej noci s mladým šľachticom a požiada ho o pomoc.

Cardell nevidí vo vyšetrovaní prípadu len možnosť, ako prinavrátiť svojmu životu stratený zmysel, ale aj príležitosť zabezpečiť si vďaka opätovnej spolupráci s policajným úradom živobytie.
Naozaj mladú ženu roztrhali vlci, keď si vyšla von na nočnú prechádzku? Dokázala by také zranenia spôsobiť iná ľudská bytosť? Cardell sa po druhý raz vydá na neľahkú púť, ktorou sa uberal spoločne so Cecilom Wingem, a na cestu za vyriešením tragickej udalosti si vyberie naozaj nečakaného spoločníka.

 

3.diel - 1795

A napokon uzavretie trilógie s názvom 1795, ktoré potvrdzuje výnimočné kvality jeho autora.

Po pustošivom požiari, ktorý si vyžiadal mnoho životov, sa vo vzduchu vznáša štipľavý pach zúfalstva. Zlo sa v podobe pochybného Tycha Cetona zakráda ako hladné zviera po kľukatých uličkách. Nik nevie, aký odporný komplot plánuje najbližšie. V rovnakom čase začína kráľovský palác s neúprosnou honbou na všetkých protivníkov regentskej vlády. Medzi ľuďmi koluje list s menami sprisahancov – a videli ho práve u nezvestnej Anny Stiny Knappovej, po ktorej sa zľahla zem. Dvaja nadaní vyšetrovatelia, Emil Winge a jednoruký veterán Jean Michael Cardell, sa postavia zoči-voči temnote, pričom nechcú iba dolapiť Cetona, ale aj ochrániť Annu Stinu. Kým sa pokúšajú zastať dobra, v meste sa nezadržateľne rozpútava inferno...

Jeden z vyšetrovateľov, Emil Winge, nevie zabudnúť na ničivé plamene. Oheň si nevzal iba početné životy a sirotinec, ale zmenil aj jeho. Celé roky dusil v sebe hnev, no to, čo bolo kedysi osamelým plamienkom, rozšírilo sa na pustošivý požiar, ktorý vďaka jeho bezmocnosti vzplanul o to prudšie. Márne sa pokúša zachovať si pokojnú myseľ: postavil sa tvárou v tvár Minotaurovi, odvážil sa do temného srdca labyrintu, počul, ako deti vo svojej poslednej hodine kričia od strachu. Už videl to najhoršie. Alebo si azda dokáže predstaviť ešte čosi horšie?

 

Vojde vám pod kožu

Dag je brilantný spisovateľ. Nikomu sa nepodarilo priblížiť 18. storočie takým hmatateľným obrazom. Ožíva novovek v celej jeho neľudskosti a zhýralosti, kde ľudia v boji o prežitie sa neštítia ničoho. Vytvoril plastický svet, ktorý vás vtiahne, hoci je surový, temný a drsný. Príbehy majú dobre vystavané zápletky, postupne gradujú, vhodne primiešané dejové zvraty, plno emócií, čierny humor a zmysel pre detail robia z týchto kníh jedinečný čitateľský zážitok. Vojde vám pod kožu. Bude vás mraziť.

Vo svojej trilógii 1793, 1794 a 1795 tak načrtáva verný odtlačok švédskej histórie zabalený do napínavej, krvavej detektívky.

Milan Buno, knižný publicista
Zdroj a foto: SkveléKnihy.sk, wikimedia/
Mafog4046 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod